Cava Adası Hakkında Bilgi Jakarta Endonezya

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cava Adası Hakkında Bilgi Jakarta Endonezya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cava Adası Hakkında - Cava Adası Nerededir - Cava Adası Bilgileri  Cava adası Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın da üzerinde bulunduğu bir adadır. Bir zamanlar güçlü Hindu-Budist imparatorluklarının, islam emirliklerinin, ve Hollanda kolonisinin merkezi olan Cava adası, şimdi Endonezya'nın politik ve ekonomik hayatına yön veren yerleşim birimlerindendir. 2010 sayımlarına göre 136 milyon olan nüfusuyla dünyanın en kalabalık adası konumundadır.

  Volkanik olaylar sonucu oluşan Cava adası, dünyanın en büyük 13. ve Endonezya'nın en büyük 5. adasıdır. Adanın doğusundan batısına volkanik dağlar zincir halinde uzanır. Adada en çok konuşulan üç dil vardır. 60 milyon insanın kullandığı Cavaca en çok konuşulan dillerden biridir. Cava adasının çoğunluğu müslüman halktan oluşur. Bunun yanında adada başka kültür, ırk ve dinden insanlar da yaşar.

  Etimoloji

  "Java" isminin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Bir ihtimale göre adada o zamanlar bolca bulunan jáwa-wut bitkisinden dolayı bu adı almıştır.[2] Diğer bir ihtimal ise jaú kelimesinden türetildiği yönündedir.[3]Sanskritçede yava "arpa" manasına gelmektedir.[4]Buradan Hintçeye "yāvaka dvīpa" (arpa adası) şeklinde geçmiştir. Başka bir kaynağa göre 'Java' adı Proto-Avustronezyan dilinde "ev" kelimesinden türetilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cava Adası Hakkında Forum Tarih
Just Cavalli Erkek Kıyafet Modelleri 2011 Erkek Giyimi & Erkek Modası 14 Mart 2011
Cümle Öğeleri Testi - Cümlenin Öğeleri Test soruları ve cavapları Konu Dışı Başlıklar 19 Şubat 2011
Roberto Cavalli Çocuk Giyimi Modelleri Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 6 Aralık 2010
Edinson Cavani Kimdir - Edinson Cavani Biyografisi Resimleri Yerli - Yabancı Sporcular 9 Kasım 2010
2010 Just Cavalli Takı Koleksiyonu - Just Cavalli Takıları Değerli Taşlar ve Takılar 16 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş