Cava Adası Hakkında Bilgi Jakarta Endonezya

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cava Adası Hakkında Bilgi Jakarta Endonezya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cava Adası Hakkında - Cava Adası Nerededir - Cava Adası Bilgileri



  Cava adası Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın da üzerinde bulunduğu bir adadır. Bir zamanlar güçlü Hindu-Budist imparatorluklarının, islam emirliklerinin, ve Hollanda kolonisinin merkezi olan Cava adası, şimdi Endonezya'nın politik ve ekonomik hayatına yön veren yerleşim birimlerindendir. 2010 sayımlarına göre 136 milyon olan nüfusuyla dünyanın en kalabalık adası konumundadır.

  Volkanik olaylar sonucu oluşan Cava adası, dünyanın en büyük 13. ve Endonezya'nın en büyük 5. adasıdır. Adanın doğusundan batısına volkanik dağlar zincir halinde uzanır. Adada en çok konuşulan üç dil vardır. 60 milyon insanın kullandığı Cavaca en çok konuşulan dillerden biridir. Cava adasının çoğunluğu müslüman halktan oluşur. Bunun yanında adada başka kültür, ırk ve dinden insanlar da yaşar.

  Etimoloji

  "Java" isminin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Bir ihtimale göre adada o zamanlar bolca bulunan jáwa-wut bitkisinden dolayı bu adı almıştır.[2] Diğer bir ihtimal ise jaú kelimesinden türetildiği yönündedir.[3]Sanskritçede yava "arpa" manasına gelmektedir.[4]Buradan Hintçeye "yāvaka dvīpa" (arpa adası) şeklinde geçmiştir. Başka bir kaynağa göre 'Java' adı Proto-Avustronezyan dilinde "ev" kelimesinden türetilmiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş