Cassiopeia (Kraliçe Takımyıldızı)

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cassiopeia (Kraliçe Takımyıldızı)Cassiopeia (Kraliçe takımyıldızı Koltuk takımyıldızı ya da basitçe W) modern 88 takımyıldızdan biridir. Ayrıca Batlamyus'un listelediği 48 takımyıldızdan biriydi.
Kraliçe tüm gözlemcilerin tanıdığı bir takımyıldızdır. Bunda Büyük Ayı Avcı gibi gökyüzünün en belirgin takımyıldızlarından biri olmasının rolü büyüktür. Kraliçe ayrıca gökyüzünün hiç batmayan takımyıldızlarındandır. Yani bu takımyıldızı her gece her mevsim görebilirsiniz. Kraliçe'nin hiç batmamasının nedeni kuzey gökkutbuna yakın konumda yer almasıdır. Bu nedenle bizim bulunduğumuz enlemde hiçbir zaman ufkun altına inmez.
Koordinat: 01s 00d 00sn +60º 00' 00''
Mitoloji
Birçok başka takımyıldızın olduğu gibi Kraliçe'nin de Yunan mitolojisinde bir öyküsü vardır. Buna göre Kraliçe Kral Sefe'nin eşi ve Prenses Andromeda'nın annesidir. Ne var ki Kraliçe biraz kendini beğenmiş bir kadınmış. Hatta iyice ileri giderek kendinin superileri Nereus'lardan daha güzel olduğunu öne sürmüş. Buna çok sinirlenen deniz tanrısı Poseidon Kraliçe'nin kızı Andromeda'yı bir kayaya bağlayarak deniz canavarına sunmuş. Bu öykü Perseus'un Andromeda'yı kurtarmasıyla sona eriyor. Daha sonra Kraliçe alçakgönüllü olmayı öğrenmesi için gökyüzüne yerleştiriliyor. Burada Kutupyıldızı'nın çevresinde dolanıp dururken bir ters bir düz döner.

Dikkat Çeken Özellikler

Alpha Centauri'den Güneş'in görünüşü
Kraliçe \/\/ veya bir taç gibi görünür.
Kraliçe çıplak gözle görülebilen iki yıldız içerir: ρ Cas ve V509 Cas. η Cas takımyıldızın parlak yıldızlarından biridir. 34 kadir parlaklıktaki bu yıldızın özelliği ikili yıldız olmasıdır. 19 ışık yılı uzaklıkta yer alan ikili 30x büyütmeli küçük teleskoplarla ayırdedilebilir. İkili 35 kadir parlaklıkta sarı-beyaz renkli Güneş benzeri bir yıldız ve ondan belirgin biçimde sönük olan 75 kadir parlaklıkta turuncu bir yıldızdan oluşur. Bu yıldızlar her 480 yılda bir birbirlerinin çevresinde dolanırlar.
Kraliçe'de bir çok açık yıldız kümesi bulunmasına karşın bunların sadece ikisi Messier Kataloğu'nda yer alıyor. Bu kümeler Messier 52 (NGC 7654) ve Messier 103 (NGC 581).
Bilinen bir süpernova SN 1572 1572 yılında Kraliçe'de yaygın olarak gözlemlenmiştir.


Vikipedi özgür ansiklopedi
 

Üst