Carnegiella strigata (Balta Balığı)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda DilzaR tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Carnegiella strigata (Balta Balığı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Latince Adı: Carnegiella strigata

  Habitatı ve Anavatanı: Amazon

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Sadece dişilerin üreme dönemlerinde cinsiyet ayrımı yapılabilir. Dişilerin karnı daha şiş olur.

  Yüzme Seviyesi: Yüzey

  Üreme: Genelde yaprak üzerine düz yumurta döker.

  Sıcaklık: 24-28 C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 5-6 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 80 litre

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 55- 70

  Genel Yorum: Barışçıl balıklardır hemen her tropikal karma akvaryuma konulabilir oldukça iyi sıçradıklarından akvaryumun üzeri kapalı olmalıdır

  Bilgilerin Açıklaması
  Davranış Biçimi:
  Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Carnegiella strigata - akvaryum - akvaryum balık çeşitleri


  [​IMG]


  Mermer balta balığı (Marbled Hatchetfish), Carnegiella strigata, Güney Amerika’ya özgü, gölgeli, yavaş akımlı yada durgun sulardan gelen bir tatlı su balığıdır. Sıradışı bir şekli ve yaklaşık 3.5 cm boyu vardır. 5 cm boya kadar ulaşabilmektedir. 5-7.5 arası pH, 5-18 arası GH ve 24-29 derece arası sıcaklığa sahip akvaryum ortamları uygundur. Carnegiella strigatus, Gasteropelecus strigata, G. fasciata, G. vesca adlarıyla da bilinirler.

  Gözünden kuyruğuna kadar uzanan altın renkli bir çizgisi vardır ve aşağıdaki bölge ise kahverengi ve krem renklerinde mermer desene sahiptir. Suyun yüzeyinde pektoral (yan) yüzgeçlerini kullanarak uçuyormuş gibi hareket edebilir. Mermer balta balığı akvaryum hobisinde oldukça yaygın bilinen türlerden biridir. Pekçok Amazon balığı gibi yumuşak ve asidik suları tercih eder. Baltalar sıklıkla akvaryumun üst bölgesinde yaşarlar ve akvaryuma yeni konulduklarında biraz çekingen olabilirler. Ancak biraz zaman ve uygun ortamın sağlanmasının ardından daha hareketli olurlar. Çoğu Characidae türünde olduğu gibi canlı veya dondurulmuş yemden bitkisel yemlere kadar farklı yem türleri beklerler. Ancak yemlenmek için dibe inmeyeceklerinden yüzeyde kalan yemlerle beslenmeleri gerekir. Çekingen yapıda bir balık olduğundan büyük ve hızlı balıklardan rahatsızlık duyabilirler. Bu nedenle oldukça uysal türlerle bir arada tutulmalıdırlar. En az üç balıktan oluşan gruplar halinde ve yüzeyi işgal etmeyen balık türleriyle bir arada tutulurlarsa daha mutlu olurlar. Altına saklanabilecekleri büyüklükte yaprakları olan bitkiler isterler. Bu balıkların konulacağı akvaryumun üzerinin kapalı olması gereklidir, çünkü tedirgin edildikleri zamanlarda oldkça iyi sıçrayabilmektedirler. Bu balık yetişkin boya ulaştığında yaklaşık 3 metre kadar bir mesafeyi uçarak katedebilir.

  Dişi erkek ayrımı sadece üreme dönemlerinde dişinin vücudundaki beyaz yumurtaların görünür hale gelmesiyle mümkündür. İyi beslenme sağlanabildiğinde balıklar oldukça sık yumurta dökerler. Sivrisinek larvası ve meyve sinekleri bu konuda yardımcı olabilir. Su siyah su özelliğinde olmalı ve yumuşak tutulmalıdır (pH=6, GH=5). Balıklar uzunca bir kur peryodunun ardından yumurtalarını yüzen bitkilerin yapraklarına dökeceklerdir. Biraz ardından da yumurtalar dibe dökülmeye başlayacaktır. Bu esnada dişi ve erkeğin akvaryumdan alınması gerekir. Yumurtalar 30-36 saat içinde açılacak ve yeni yavrular 5 gün içerisinde serbest yüzer hale geleceklerdir. 7. günden itibaren yavrular artemia ile beslenmeye başlanabilir. Yavrular 20 gün içerisinde yetişkinlerin şeklini almaya başlayacaktır ve tankın her seviyesinde gezinmeye başlayacaklardır..
   

Bu Sayfayı Paylaş