Carlos Menem Kimdir - Carlos Menem Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Carlos Menem Kimdir - Carlos Menem Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Carlos Menem Kimdir - Carlos Menem Resimleri - Carlos Menem Biyografisi - Arjantinli Avukat Carlos Menem  Carlos Saúl Menem (2 Temmuz 1930, La Rioja, Arjantin), lakabı El Turco, Arjantinli Avukat, Siyasetçi. 1989-1999 arasında Arjantin devlet başkanı. Hakkında küresel şirketlerden rüşvet aldığına dair onlarca iddia bulunan; iktidardayken Arjantin'e ait tüm kamu kuruluşlarını özelleştiren işbirlikçi.

  [​IMG]

  Suriyeli bir göçmen ailesinin oğluydu. Hukuk öğrenimi gördü. Bir süre sendika avukatı olarak çalıştı. 1956'da Peronist Adaletçi Parti'ye (Partido Justicialista, PJ) katıldı; 1963'te seçildiği La Rioja valiliği görevini uzun yıllar sürdürdü. 1976'da yönetime el koyan askeri cunta tarafından birkaç kez hapse atılıp serbest bırakıldıktan sonra sürgüne gönderildi. 1983'te askeri cunta yönetiminin yıkılıp tekrar demokrasiye dönülmesinden sonra La Rioja valiliğine seçildi. Peronist Adaletçi Parti'nin adayı olarak katıldığı 1989 seçimlerinde, oyların % 49'unu alarak cumhurbaşkanı seçildi.

  Menem'in başkanlık koltuğuna oturduğu sırada Arjantin'in büyük sorunu hiper enflasyon ve iktisadi durgunluktu.

  İktidara geldikten hemen sonra çok sert ekonomik önlemler aldı; büyük çaplı özelleştirmelere girişti. Aralık 1990'da askeri bir ayaklanmayı şiddet kullanarak bastırdı. Arjantin'de enflasyonu düşürmeyi başardı. 8 mayıs 1992'de Türkiye'yi ziyaret etti. Jorge Rafael Videla ve Roberto Eduardo Viola gibi cunta dönemi sorumlularının aftan yararlanarak serbest bırakılmaları da kamuoyunun tepkisiyle karşılaştı. 1993`te Carlos Menem yönetimi kamu hizmetlerinin neredeyse tümünü özelleştirmeye karar verdi.

  1994'te Radikal Yurrtaşlık Birliği'nin lideri Raúl Alfonsín ile uzlaşarak anayasayı değiştirdi ve böylece bir kez daha başkanlığa seçilebilme olanağına kavuştu. 1990-1994 arasında Arjantin ekonomisinin yüzde 35 oranında büyüme göstermesi 1995'te oyların yüzde 45'ini alarak tekrar başkanlığa seçildi. 1999'da üçüncü kez seçilmek istese de anayasa buna olanak vermedi.

  Temmuz 2001'de başkanlığı döneminde, 1991-1996 yılları arasında Ekvador ve Hırvatistan'a yapılan silah ihracı skandalı nedeniye tutuklandı ve kasıma kadar ev hapsinde tutuldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Carlos Menem Kimdir Forum Tarih
Carlos Martin Kimdir,Carlos Martin Biyografisi Resimleri Biyografi & Otobiyografi 9 Mart 2013
Carlos Edwin Colón Ring Kimdir - Carlos Edwin Colón Ring Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 5 Aralık 2011
Carlos Latuff Kimdir - Carlos Latuff Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Eylül 2011
Carlos Fuentes Kimdir - Carlos Fuentes Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Hotel San Carlos Bilgileri ve Resimleri Phoenix Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 1 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş