Canlılar neden yuvaya ihtiyaçları vardır

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Eylül tarafından 4 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Canlılar neden yuvaya ihtiyaçları vardır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  canlıların neden yuvaya ihtiyacı vardır
  Canlılar neden bir yuvaya ihtiyaç duyarlar?

  Hayvanların, özellikle de yavruların korunmasında "yuvalar"ın önemli bir fonksiyonu vardır. Bu nedenle birçok canlı türü şaşırtıcı teknikler kullanarak, çok sayıda mimari detaylara sahip yuvalar inşa ederler. Yuvaların inşasında çok farklı teknikler kullanılır. Hayvanlar çoğu zaman bir mimar gibi plan yapar, gerçek bir duvar ustası gibi çalışır, bir mühendis gibi teknik çözümler getirir, bazen de bir dekoratör gibi yuvalarını dekore eder, süslerler. Çoğu zaman bu usta müteahhitler yuvalarını hazırlayabilmek için gece gündüz hiç durmadan çalışırlar. Eğer eşleri varsa, işbölümü yaparak birbirlerine yardım ederler. En çok özen gösterilen yuvalar ise, yeni dünyaya gelecek yavrular için hazırlanan yuvalardır.

  Canlılar için yavrularının yaşamı çok önemlidir ve yumurtladıktan veya doğum yaptıktan itibaren tek uğraşıları yavrularıdır. Yavruların korunmasına çok büyük bir itina gösterirler. Sözgelimi çulhakuşu, yavrularını korumak için bir tek yuva yapmakla yetinmez, etrafa çok sayıda "sahte yuva" kurar. Bunun sebebi, yavruların büyüdüğü asıl yuvayı, sahte yuvalar arasında gizlemek ve düşmanın dikkatini farklı yuvalara çekmektir. Bu elbette ki çulhakuşunun kendi zekasından kaynaklanması mümkün olmayan son derece ince planlanmış bir yanıltma taktiğidir. Düşmanlardan yuvayı korumak için başvurulan en yaygın yöntemlerden bir diğeri de yuvayı kuru yaprakların ya da dikenli bir ağaçlığın içine gizlemektir. Bazı türler de, bir kovuğun içinde anne ve yumurtaları varken, onları korumak amacıyla ya bu kovukların girişini çamurla kapatır ya da salgılarını ve toprağı karıştırarak oluşturdukları sıvayı kullanıp, girişe kare şeklinde bir duvar örerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Canlılar neden yuvaya Forum Tarih
Ribozomların Virüsler Dışındaki Tüm Canlılarda Bulunan Ortak Organel Olmasının Nedeni Konu Dışı Başlıklar 27 Aralık 2011
Canlıların Nesillerinin Tükenmesinin Nedenleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2011
Canlıların Boşaltım Yapmaları Sonucunu Doğuran Neden Konu Dışı Başlıklar 2 Ağustos 2011
Canlıların Azalmasının Nedenleri Nelerdir - Canlıların Azalmasının Sebepleri Doğa ve Bitkiler 1 Ağustos 2011
Hangi Canlıların Azalması Başka Canlıların Çoğalmasına Neden Olur Konu Dışı Başlıklar 1 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş