Canlılar Bilimi Nedir - Canlılar Bilimi Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Canlılar Bilimi Nedir - Canlılar Bilimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Canlı Bilimi - Canlılar Bilimi Tarihi Süreci

  Dünya üzerinde gelişen uygarlıklarda üretilmiş olan bilgi ve teknolojiler M.Ö. 5. ve 6. yüzyıllarda gelişmeye başlayan eski Yunan uygarlığında bütünleşmiş, üretilen yeni bilgi ve teknolojiler de bunlara katılarak insanlık hizmetine sunulmuştur.

  M.S. 3. yüzyıla kadar geçen zaman içerisinde biyoloji, fizik, kimya, astronomi ve tıp, matematik hariç hep felsefenin çerçevesi içerisinde kalmıştır. Bu yüzyılda bilim alanlarıyla uğraşan filozoflar hem felsefeci, hem de bilim adamlarıdır.

  M.S. 3.yüzyıldan sonra batı dünyasında bilimsel gelişmeler çok yavaşlamış ancak 15.yüzyıldan sonra rönesansın etkisiyle bilimde canlanmalar görülmüştür. 16. yüzyıldan itibaren önce fizikte sonra fen bilimlerinde büyük gelişmeler olmuştur. 18.yüzyılda tıp ve sağlık bilimleriyle fen bilimlerinde büyük gelişmeler yaşanmıştır.

  Bugün bilim dalları felsefeden tamamen ayrılmış, fen bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler ile tıp ve sağlık bilimleri olmak üzere 3 grupta toplanmıştır. Fen bilimlerinden biri olan Biyoloji canlı varlıkları inceleyen bir bilim dalıdır.

  Biyoloji terimini 1801 yılında Lamarck ve Treviranus birbirlerinden habersiz kullanmışlardır. Biyoloji terimi, eski Yunanca'da bios (hayat) ve logos (bilim) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur.

  Bugünkü bulgularımıza göre biyoloji, canlıların yapılarını, işleyişlerini, türleriyle ve çevre ile ilişkilerini inceleyen bir bilimdir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Canlılar Bilimi Nedir Forum Tarih
Canlılar Biliminin Önemli Dalları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 9 Aralık 2010
Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için nelere ihtiyaç duyar Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Canlıların beslenme şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017
Canlılar hayatta kalabilmek için neye ihtiyaç duyar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Aralık 2016
Dünyada su kaynaklarının ne kadarını canlılar kullanır Doğa ve Bitkiler 16 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş