Canlıların Yaşam Alanları Nedir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Eylül tarafından 20 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Canlıların Yaşam Alanları Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Canlıların Yaşam Alanları Hakkında Bilgi
  Canlıların Yaşam Alanları Nelerdir
  canlı türlerinin yaşama alanları


  Canlıların yaşam alanına ekosistem denir. Ekosistem ise: Karşılıklı olarak madde alışverişi yapacak biçimde birbirlerine etki yapan organizmalarla (biyotik), bitki ve hayvanların birbirine eklemlendiği ve ayrıca kaya, toprak gibi fiziksel çevre faktörlerinin (abiyotik) birarada bulunduğu herhangi bir doğa parçası bir ekosistemdir.

  Ekosistem yaklaşımı, bireysel organizmalar ya da topluluklardan çok tüm alanın işlevlerinin nasıl olduğuyla ilgilenir. Bir alandaki organizmalar ve cansız çevreleriyle olan ilişkilerine bakar. Bir ekosistem, temel olarak abiyotik maddeler, üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardan oluşur. Ekosistemlerde yaşam, enerji akışı ve besin döngüleriyle sürer. Açık bir sistem olan ekosistemde, enerji ve besin giriş-çıkışı süreklidir. Sistem kuramı, ekolojik bakış açısının sosyolojik boyutunu ele almaktadır.2 Ayrıca sibernetik disiplini, canlılarda kontrol ve iletişim boyutuyla kaynağını yine ekosistemde bulmaktadır.

  Bir ekosistemin dört temel bileşeni vardır. Üreticiler ototroflar, tüketiciler (hetotroflar), ayrıştırıcılar (saprofitler) ve doğal çevre. İlk üç bileşen, dördüncü bileşenin oluşturduğu cansız doğa içinde varlıklarını sürdüren canlı yaşamı kapsar. Cansız doğal çevre ile bu çevre içinde yaşamlarını sürdüren canlılar arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri inceleyen bilim dalına ekoloji adı verilir.

  Canlı türlerinin yaşama alanları

  EKOLOJİ Yaşama alanı veya yaşam birliğinin oluşturduğu topluluğa EKOSİSTEM denir. EKOLOJİ’NİN görevide; canlılar arasındaki karşılıklı etkileşim ve cansız çevre ile organizmalar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ekoloji temel olarak şu sorulara yanıt arar: 1 . Bitki ve hayvanların canlı ve cansız faktörler ile çevrelerine bağımlılığı nasıldır? 2 . Canlılar besinlerini ve enerjilerini nereden bulur? 3 . İnsanların ekosisteme etki biçimini ve ne ölçüde bu etkiyi yapabildiğini? Ekosistemlerin büyüklükleri farklı olabilir. Örneğin : Balina ekosistemi okyanus iken, Tenyanın ekosistemi bağırsak içersidir. Göl orman ve deniz çeşitli büyüklükteki ekosistemlerdir. Yeryüzündeki Yaşam Alanları ve Ekoloji Terimleri Yaşama Birliği (Biyosönoz): Başka türden canlıların bir arada yaşadıkları ve coğrafik olarak sınırlanabilir alana yaşama birliği denir. Biyotop : Yaşama birliğinde yaşamın olduğu sınırlı bölüme BİYOTOP denir. Abiyotik Faktörler : Yaşam alanındaki iklim ve toprak yapısı gibi etmenlere denir, Biyotik Faktörler : Yaşam alanının bitki örtüsü ve diğer canlılardan kaynaklanan etkilere Biyotik faktörler denir. Populasyon : Belirli bir yaşam alanındaki aynı türe ait bireylerin oluşturduğu topluluğa denir. Biyoster : Ekosistemlerin tamamına yeni yaşamın mümkün olduğu yeryüzü parçasına denir. Optimum : Bir çevre faktörü bakımından, canlı için uygun olan basamağa denir. Komünite : Belli bir bölgedeki bütün populasyonların oluşturduğu çevredir.Bu populasyonların bir biriyle olan ilişkileridir. Habitat : Bir populasyonun yaşayabileceği ortamdır. Örneğin : Bir kutup ayısının habitatı kutuplardır. BESİN ZİNCİRİ Beslenme seviyelerinde enerji transferindeki hiyerarşi “kim kimi yer” sorusunun cevabına göre belirlenir. Eğer B canlısı A canlısı ile besleniyorsa enerji A’dan B’ye doğru akıyor demektir. Besin zinciri “kim kimi yer” sorusunun basit cevaplandırılmasıdır . Bunu pekte mutlu bir sonla bitmeyen bir hikaye ile açıklayalım. Balıkçı az önce yosunlarla beslenmiş olan balığı tutar. Sonra pişirir ve yer . Daha sonra dengesini kaybeder ve suya düşer. O esnada gezintiye çıkan bir köpek balığı balıkçıyı yer. Buradaki besin zinciri şu şekildedir. Su yosunu balık balıkçı köpek balığı EKOSİSTEMDE ENERJİ DÖNGÜSÜ Enerji döngüsüyle ilgili genel özellikler; Ekosistemde temel enerji kaynağı güneştir. Enerji akışı tek yönlüdür. Ekosistemin her basamağında enerji kaybı olur. Basamaklardaki enerji kayıpları ısı olarak dışarıya verilir. Basamaklar arasında enerjinin aktarılması bezin zinciriyle sağlanır. Bütün sistemler güneş enerjisinden faydalanırlar. Ototroflar (bitkiler ve bakteriler ) bu enerji ile fotosentez sonucu basit inorganik maddelerden organik besin üretirler. Ör karbonhitrat, protein, yağ .

  Bütün fotosentetik ototroflar pirimer üreticidirler. Primer Üretim : Ototroflar ışık enerjisini tutar ve organik bileşik halinde kimyasal enerjiye çevirir. Ekosistemdeki primer üretim, verilen sürede enerji depolama miktarı ile orantılıdır. Bu miktar, mevcut sistemdeki fotosentez ve oksijenli solunum arasındaki denge ile bağlantılıdır. Ör / Fotosentez oksijenli solunumdan daha fazla yapılırsa enerji besinlerde depo edilir. Brüt Primer Üretim : Ekosistemdeki toplam fotosentez hızıdır (Verilen zaman periyodunda). Net Primer Üretim : Bitkinin dokularında depoladığı enerjinin, yine kendisinin yaptığı oksijenli solunumdan sonra geriye kalan kısımdır. Ekosistemler dışarıdan enerji ve besin girişine ihtiyaç duyarlar. Enerji devrinde geri dönüşüm yoktur. Bütün ekosistemlerde enerji çıkışı vardır. Ototroflar ile tutulan enerjinin çoğu çevreye ısı olarak verilir


  Bununla birlikte besinlerde tipik bir döngü vardır. Diğer canlılar hetotroftur (=tüketicidirler) Otcullar = pirimer tüketiciler Etçiller = sekonder tüketiciler Yırtıcılar = tersiyer tüketiciler Bitki ve et yiyenler = omnivorlar Ayrıştırıcılar = Çürükçüler = Saprotifler Detritivorlar = Çürükçüllerin artıklarıyla beslenirler
   

 2. bravooooooooooooooooooooo
   

 3. tesekkurler ama birazdaha kısa yazsaydın daha iyi olurdu :) yinede cok sagol emek vermissin
   

 4. bilmem
  ben de size soruyorum
   

 5. çok uzun yaaa hiç beğenmedimm
   

 6. çok teşekür ederim.çok uzun ama aradığımı buldum
   

 7. Yha hic begenmedim toprak. Su felan ariyodum ekosistem fln cikti be
   

 8. ya ben mesela
  tavuk :kümes
  inek:ahır
  gibi bekliyodum çok uzuuuuuuuuuun
   

 9. arkadaşlar hiç beğenmedim bir şeye yaramıyo
   

 10. çok güzel ama uzun . amaişime yaradı ve tebrikler...
   

 11. bu siteyi çoook beğendim çok başarılı.
   

 12. ama çook uzun bi saat okuyamam bide ben ahır kümes gibi istiyorumm
   

 13. sağ olun bu yazı işime çok yarar . performans notumu şimdiden belirledim . kesin 100
   

 14. uzun yazıları severim
   

 15. çok uzunnnnnnnnnnnnnn :( :( :(
   

 16. çok uzun ama yinede fen sınavında işime yaradı
   

 17. neden ansiklopedilerden aramıyorsunuz da işin kolayına kaçıyorsunuz.
   

 18. fare nin yaşam alanları nelerel olabilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Canlıların Yaşam Alanları Forum Tarih
Canlıların Farklı Yaşam Alanları - Canlıların Yaşam Alanı Nedir Konu Dışı Başlıklar 4 Ağustos 2011
Yüzeyi Donmuş Bir Gölde Canlıların Yaşamı Nasıl Devam Eder Doğa ve Bitkiler 1 Şubat 2014
Canlıların Yaşamı İçin En Uygun Sıcaklık Atmosferin Hangi Katındadır Doğa ve Bitkiler 4 Kasım 2013
Canlıların Yaşamında Barınmanın Önemi Konu Dışı Başlıklar 10 Haziran 2013
Mevsimlerin Canlıların Yaşamındaki Değişikliklerine Etkisi Nedir? Konu Dışı Başlıklar 23 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş