Canlı Bir Hafıza İçin 10 Alıştırma…

'Garip olaylar' forumunda semyav5mitq tarafından 7 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Canlı Bir Hafıza İçin 10 Alıştırma… konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1-Ters el alıştırması:
  Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun mesela. Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

  2-Çocuk oyunu alıştırması:
  İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini arttırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, hafızanız o kadar canlı kalır.

  3-Harf alıştırması:
  Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ‘t’ ve ‘m’lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Bu zihnin canlanmasını sağlar.

  4-Polisiye alıştırması:
  ‘Dün akşam şu saatte ne yaptım, nerelerdeydim, iki saat önce ne yaptım?’ gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve cevaplayın tabi… Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

  5-Yürüyüş alıştırması:
  Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

  6-Ressam alıştırması
  :
  Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havada en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili bir biçimde yok eder.

  7- Ajan alıştırması:
  Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime haznenizi geliştirir, hem de beyninizi canlandırırsınız.

  8-Resim alıştırması:
  Bu alıştırmayla zorlu listeleri çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem-kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsınız.

  9-otobiyografi alıştırması:
  Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada ise, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

  10-Hipnoz alıştırması:
  Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın.Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, ‘Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim’ cümlesini tekrarlayabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Canlı Hafıza İçin Forum Tarih
Bir canlının sahip olduğu genlerin toplamı nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 12 Şubat 2017
Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için nelere ihtiyaç duyar Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Canlıların beslenme şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017
Enzimlerin canlı vücudundaki görevleri kısaca Sağlık Merkezi 18 Ocak 2017
Canlılar hayatta kalabilmek için neye ihtiyaç duyar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş