Çamlıca Köyü Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çamlıca Köyü Karacabey - Çamlıca Köyü resimleri - Çamlıca Köyü hakkında - Çamlıca Köyü tanıtımı Bursaİlçe: KARACABEY - İl: BURSA


Köy Muhtarı: MEHMET ERSEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(224) 698 71 21

Cep Telefonu: 0 (535) 625 19 35


Çamlıca, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski bir Rum köyüdür. Önceleri Sultan I. Murat'in Bayramdere Balıkçı Barınağı korusu miş. Daha sonra Hüseyin Paşa'ya geçen köy, bilahare Kütahya'daki camiine vakfedilmiştir. Köye yerleştirilen 30 er, "Drazali Derbendi" 'ni korumakla görevlendirilmiştir.

Köyde eski tarihi kilise bulunmaktadır. Bu kilisenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Yapının güney cephesinin doğusunda 1837 tarihli bir kitabe bulunmuştur. A.D.Mordtmann 1850-1859 yıllarında bu kilisenin kısaca tanıtımını yapmıştır. Bir ara bu yapı camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde harap ve terk edilmiş durumdadır.

Kilise doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, üç nefli bir bazilika planındadır. Batısında giriş, doğusunda içeriden ve dışarıdan yuvarlak apsidi ve tek basamaklı bir synthrononu bulunmaktadır. Apsidin iki yanında, kuzey ve güney duvarlarının köşelerinde birer dikdörtgen niş bulunmaktadır. Kuzey ve güney duvarlarında ise, dışa doğru daralan üçer penceresi vardır.

Kilise moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Apsid bir sıra tuğla, bir ve iki sıra kesme taştan örülmüştür. Apsid yarım kubbesi, yan duvarlardaki pencereler tuğla ile örülmüştür.

Bu yörede, 93 Harbi sonunda Yunanistan'ın selanik Langaza yöresinden gelen göçmenler yaşamaktadır.kısmen yörükde vardır

Kültür

Köyde çıplak adı verilen, soğandan yapılan bir çeşit börek türü köyün geleneksel yemeğidir denilebilir.

Coğrafya

Bursa iline 70 km, Karacabey ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 368
1997 265
1990 421
1970 788
1927 560

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet Ersen
2004 - Mehmet Türkkan
1999 - Nazmi Çamoğlu
1994 - Nazmi Çamoğlu
1989 - Mehmet Türkkan
1984 - Rüstem Özkan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

S

SUHAT YILDIRIM

#2
Arkadaşlar, Çamlıca Köyü'müz için; daha da tanınması, ziyaretçi sayısının arttırılması için tanıtım amaçlı bol bol resim, yöresel etkinlikler ve içerikleri hakkında sıklıkla bilgi mesajları geçilmesi faydalı our.
 
Üst