Cam nasıl üretilir

'El Sanatları' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cam nasıl üretilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cam nasıl yapılır,
  Cam nasıl bulundu,
  Cam nasıl üretilir üretilirken hangi aşamalardan geçer

  [​IMG]

  Cam hertür sanayi koşullarında işe yarayabilecek bir ürün olmasından dolayı Türkiye'de ençok fabrikası olan ürünlerden biridir. Camlar çeşitli farklılıklarıyla değişik sanayilerde kullanıldığından ötürü çeşitli kaliteleri mevcuttur.
  Mesela kırılmaz camlar ya da avizelerdeki camlar genellikle kaliteli cam çeşitlerinden yapılmaktadır.

  Plastik şişe sanayi, cam ürünleri çıkmasının ardından gerilemiştir. Bunun nedeni ise cam sıcak ortamlarda genleşerek içinde bulunan sıvıya farklı kimyasallar bulaşmaktadır.
  Sonuç olarak camda bu tür genleşmeler söz konusu olsa dahi içeriğinde sağlığa zararlı herhangi bir kimyasal bulunmadığından dolayı sağlık için cam ürünler kullanmamız gerekmektedir.

  Cam silisyum denilen bir kum çeşidinden yapılmaktadır. Yalnız bu silis kumu erime derecesi çok yüksek olduğundan dolayı içeriğine düşürücü olan maddelerden alkol gibi maddelerden konularak ısı derecesi düşürülmektedir.

  Cam iki etmenden oluşur.Oluşturucu ve eritici olarak iki etmenden oluşan camlar çok dayanıklı camlar değildir. Kaliteli cam için kararlaştırıcı alkali olan ürünler konularak camın kalitesi arttırılmalıdır. Daha sonrasında ise sodyum, silisyum gibi çeşitli camlar oluşmaktadır.

  Camın oluşumu için gerekli olan ham maddeler oluşabilmesi için fabrikanın fırınına konarak beklemeye alınır. Ardından eritme ve inceltme gibi olaylardan sonra fırının içinde ani soğutmaya bırakılarak beklenir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra sıvı haldeki cam elde edilmiş olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - nasıl üretilir Forum Tarih
Şeker Nasıl Üretilir Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 7 Mayıs 2012
Termik santrallerde Elektrik Nasıl Üretilir (Özet) Genel Bilgi (Elektrik) 29 Aralık 2011
Nükleer Enerji Nasıl Üretilir Konu Dışı Başlıklar 23 Aralık 2011
Yoğurt Nasıl Yapılır, Yoğurt Nasıl Üretilir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Kasım 2011
Güneş enerjisinden elektirik nasıl üretilir? Genel Bilgi (Elektrik) 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş