cam konservasyonu

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. cam konservasyonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  cam konservasyonuyla ilgili ödevim var. bu konu hakkında bilgi arıyorum. yardımcı olabilir misiniz bana
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  umarım bu bilgiler işinize yarar kolay gelsin

  CAM ESERLERDE, BULUNDUĞU ORTAMA BAĞLI OLARAK
  MEYDANA GELEN BOZULMALAR.  Saydam ya da yarı saydam ,sert ve inorganik bir madde olan camın, ana maddesi silistir. Antik dönemde kum da kullanılmıştır. Buda silikon oksittir. Kumun içerisinde organik maddeler bulunmaktadır. Cam hamurundaki katkı maddelerinin atomları, silis atomları ile çok zayıf bir bağ oluşturur yada oluşturmaz. Bu durumda sürekli hareket eder durumdadır ve camın bozulmasına neden olur. Camın bozulması, camın kendi bünyesi, bulunduğu ortam ve katkı maddeleri ile orantılıdır. Camın bozulmasındaki en önemli faktörler, bulunduğu ortama göre üç ana başlık altında sınırlandırılabilir:
  1- Suyun cam üzerindeki etkileri.
  2- Ortamda bulunan alkalilerin etkileri ( Sodyum Hidroksit, Potasyum Hidroksit vb.)
  3- Asidik ortamın cam üzerindeki etkileri.

  SUYUN CAM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  Cam hamuruna katılan alkali iyonları (Na, K vb.) iyonları su ile reaksiyona girerek hidroksitleri meydana getirirler. Bu hidroksitler cam yüzeyi ile temas halinde kalabildikleri gibi yer altı suları, yağan yağmurların cama ulaşması ve camın nemlenmesinden ötürü camın içinden eriyip, yok olabilirler de. Alkali iyonları yerini hidrojen iyonlarına bırakır. Hidrojen iyonları, hacim bakımından küçük olduğundan kolayca camın dokusu içine girer. Objenin hangi bölümünde bu olay gerçekleşiyor ise o bölümde diğer bölgelere oranla daha çok daralma ve genleşme görülür. Bu olayın sürekliliğinde o bölgelerde yüzey pullanıp kalkar ve bunların rengi mevcut hidroksitlere bağlı olur.

  ORTAMDA BULUNAN ALKALİLERİN ETKİLERİ

  Alkaliler çeşitli şekillerde yeraltında bulunacağı gibi suyun cam ile etkileşimi sonucu meydana gelen hidroksitlerden dolayı da oluşabilir. (Sodyum Hidroksit, Potasyum Hidroksit vb.) Hidroksitler cam yüzeyinden çıkarken silis ve oksijen bileşiğine etki eder ve cam hamurundaki katkı maddelerine bağlı olarak sodyum ve potasyum silikat oluşur. Silikatlar suda çözünür ve karbondioksit ile birleşerek sodyum, potasyum karbonat oluşur. Kısacası yüzeyde hidroksitlerin yanı sıra silis, silikat ve karbonat meydana gelir. Obje yüzeyindeki bu tür oluşuma “soğan kabuğu “ adı verilir. Soğan kabuğu kalktığı zaman aşınmış bir yüzey görülür. Çünkü cam hamurunu oluşturan özelliklerden biri olan alkaliler yok olmaktadır.

  ASİDİK ORTAMIN CAM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ


  Cam hamuruna katılan katkı maddeleri dengeli durumda ise bu ortamdan fazla etkilenmez. Alkali katkılarından dolayı yüzeyde bir tabaka meydana gelir. Fakat soğan kabuğu gibi dökülme, bozulma olmaz. Böyle bir ortanda camın içindeki renklendirici madde bozulmaya uğrar ve yüzeyde renkler meydana gelir.
   

Bu Sayfayı Paylaş