Cam Kemik - Osteogenesis Imperfecta Nedir ? Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Cam Kemik - Osteogenesis Imperfecta Nedir ? Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cam Kemik - Osteogenesis Imperfecta Nedir ?

  Cam kemik hastalığı kemiklerde kolay ve sık kırılmanın yanısıra mavi sklera diş bozuklukları ve işitme bozukluklarının da birlikte görülebildiği bir hastalıktır.

  Cam Kemik hastalığının nedenleri nelerdir ?

  Cam kemik hastalığı kemik yapısında da bulunan tip 1 kollajenin yapı bozukluğu ile ortaya çıkmaktadır.

  Cam Kemik hastalığında kalıtım faktörü

  Cam kemik hastalığı ailevi geçiş gösterdiği gibi anne ve babanın genetik yapısı normal olduğu halde anne rahminde iken oluşan mutasyonlar sonucu bebekte hastalığa sebebiyet verebilir.
  Ailevi geçişte anne veya babadan biri hastalığa sahipse çocukta hastalık riski % 50 dir. Bunun yanı sıra mozaism denilen tabloda anne ve babanın genlerinin bir kısmında bu hastalık olmakta anne ve baba sağlam olmaktadır.
  Eğer bu hastalıklı genler çocuğa geçerse bu da hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Mozaismi olan anne ve babalarda hastalıklı çocuğa sahip olma riski % 2-7 arasındadır.

  Cam Kemik hastalığının teşhisi
  Cam kemik hastalığını teşhisi klinik olarak koyulabilmektedir. Ayrıca cilt biyopsisi kanda genetik test ve intrauterin 14-18 haftalarda amniosenaaa ile de teşhis edilebilmektedir.

  Cam Kemik hastalığının çeşitleri

  Cam kemik hastalığını başlıca 4 tipi mevcuttur. Tip 2 Cam Kemik hastalıklı çocuklar doğum sonrası erken dönemde kaybedilmektedirler. Yine bu tiplerde Skleraların (göz beyazlarının) beyaz veya mavi olduğu tiplerin yanında diş bozukluğu olan yada olmayan işitme bozukluğu ile seyreden cam kemik hastalığı çeşitleri mevcuttur.
  Cam Kemik hastalığının gelişimi

  Cam kemik hastalığı tip 1 kollajen yapısında bozukluk şeklinde çocukluk çağında bulgu vermektedir. Çoğu zaman ilk bulgu tekrarlayan kırıklar mavi sklera diş bozuklukları şeklinde görülmektedir. Tip 4 formunda hastalık hafif seyretmekte ve bazı hastalarda tekrarlayan kırıklar görülmemektedir.

  Cam Kemik hastalığının tedavisi

  Cam kemik hastalığında kırık olunca kırık tedavisi yapılmalı gecikmiş olgularda gözlenen deformiteler düzeltilmelidir. Bunun yanısıra gen tedavisi ve büyüme hormonu ile tedavi konularında çalışmalar sürmektedir. Son yıllarda kırık sıklığını azaltmak için osteoporozda da kullanılan bifosfonatların belli doz ve aralıklarla cam kemik hastalıklı çocuklara verilmesi ile başarılı sonuçlar bildirilmektedir. Bu çocukların mobilizasyonu konusunda fizik tedavi ve rehabilitasyona mutlak ihtiyaç vardır.

  Ülkemizdeki hasta sayısı
  Ülkemizdeki toplam hasta sayısı bilinmemektedir

  Dünyadaki hasta sayısı
  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kesin hasta sayısı da bilinmemekle birlikte Osteogenesis İmperfecta Foundation tarafından 20000 ile 50000 arasında cam kemik hastalıklı kişi olduğu öngörülmektedir.

  Ülkemizde Cam Kemik hastalığı konusunda uzman çalışma grupları var mı ?

  Cam Kemik Hastalığı konusunda Üniversite Hastaneleri ve Acıbadem Hastanesi Bünyesinde bu konuda deneyimler uzmanlarca cam kemik hastalarının tanı tedavi ve takibi yapılmaktadır.

  Cam Kemik hastası olan kişilere öneriler
  Cam Kemik Hastalığı tanısı almış kişilere bakım uygulayan yakınlarının kemiklerdeki kolay kırılma riskini göz önüne alarak çocukların transferinde eksersizlerini yaptırmada özen göstermeleriherhangi bir hastalık durumunda hastaneye başvurduklarında yada çocuklarını okula kayıt ettirdiklerinde yetkililere hastalık hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu hastalarda işitme kaybı diş problemleri de uzmanlarca değerlendirilmelidir.

  Cam Kemik hastası olmasına rağmen 10-15 senedir hiç bir tedavi görmeyen kişiler için yapılabilecek tedavi yöntemleri nelerdir ?

  Bu hastaların olası gelişmiş deformitelerinin düzeltilmesi ve osteoporoz konusunda tedavi gerekliliği açılarından son durumları değerlendirilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemik Osteogenesis Imperfecta Forum Tarih
Kafatası kemikleri nasıldır kısaca Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
İnsanın vücudunda kaç kemik vardır çeşitleri özellikleri Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Göğüs kafesinde kaç kemik bulunur? Genel Sağlık 26 Haziran 2015
Yediğimiz besinler kemik yapımızı nasıl etkiliyor Diyet Beslenme 8 Mart 2014
İnsan vücudundaki kemik sayısı Genel Sağlık 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş