Cam ambalaj çevre açısından önemi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cam ambalaj çevre açısından önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cam ambalajın çevre açısından önemi nedir?
  yha lütfen sizden yardım istiyorum lütfen bana yardım edin lütfen yha
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mayıs 2011

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cam Ambalaj Geri Kazanım Döngüsü
  Cam Ambalajları Geri Kazanmanın Avantajları
  1970 yılından bu süreç içerisine kadar bir milyon tonun üzerinde cam ambalaj atığı toplanarak

  -Yenilenemeyen doğal kaynaklardan 1.5 milyon ton hammadde,
  -30 bin tonun üzerinde fosil yakıt tasarrufu dolayısıyla sera gazı emisyonunda önemli azalma sağlanmıştır.
  2003 yılında ülke ekonomisine kazandırılan 120 000 ton ambalaj atığının 80 000 tonu camdır. 2003 yılının sonuna kadar geçen sürede kumbaralar aracılığı ile geri kazanılan cam ambalaj atığı miktarı 65 000 tonun üzerindedir.
  Ayrıca, belediyeler ile yapılan antlaşmalar çerçevesinde, toplanan cam ambalaj atığı miktarına bağlı olarak hayır ve yardım kurumlarına bu günkü değer miktarıyla 150 000 YTL yi aşan bağış yapılmıştır. Cam ambalajı atığı olarak elde edilen cam kırığı yeni ambalaj üretiminin yanı sıra, cam mozaik ve cam kürecik imalatında girdi olarak kullanılır. Ayrıca çok fazla miktarlarda olmamakla birlikte cam ambalaj atığı uygun şekilde işlenerek sanayi yüzey temizleyicisi, cam kumu, filtre ajanı, cam tozu, katkı ve dolgu malzemesi şeklinde birçok alanda kullanılır.
  Ambalaj atıkları cam mozaik, bina dış cephelerinde yalıtım, iç mekanlarda ise dekorasyon amaçlı olarak kullanılır. Cam kürecik ise katma değeri yüksek ve oldukça teknolojik bir üründür. Trafik yol işaretleri ile yol çizgi, şerit kaplamalarda kullanılan boya içerisine eklenerek işaretlerin ışığı geri yansıtması ve gece ışıldaması sağlanmış olur .

  Türkiye’de Cam Ambalaj Geri Kazanımı
  1970 lerin başında doğanın korunarak gelişmenin sürdürülmesi yönünde ortaya çıkan çevre hareketinin dünyada ortaya çıkardığı gelişmeler paralelinde Türkiye ve cam sektöründe de bazı önemli değişimler yaşanmıştır. İlk olarak konunun mevzuat boyutunun oluşturulması yönünde 1983 yılında çıkarılan çevre kanununun ardından destekleyici mevzuat kapsamında 1991 yılında “Katı atıklar kontrolü yönetmeliği” uygulamaya geçirilerek katı atık yönetiminin esasları belirlenmiştir. Böylece diğer ambalaj atıklarının yanı sıra cam ambalaj atığı toplama faaliyeti de önceleri sadece yakıt tasarrufu ile maliyet düşürme amaçlı iken yönetmeliğe konulan zorunlu geri toplama kotaları kapsamında oluşan yeni çehresiyle ekolojinin korunmasını da içeren bir hammadde tedarik faaliyeti kimliği kazanmıştır.
  Yeni durumda daha etkin bir çevreci bir gösterimle yaklaşarak uyum sağlamak için yeni projeler başlatılmıştır. Proje kapsamında cam kırığı kullanımını en yüksek düzeye çıkarma hedefi ile birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarla atıkların kumbaralarla kaynağından ayrı toplanması ve yurt çapında oluştuğu mahalde aynı bedelle satın alınması ile geri kazanımı ve ardından uygun teknolojilerle ikincil hammadde cam kırığına işlenmesi şeklinde ticari ve teknik bir yapı olan sözleşmeli tedarikçi sistemi oluşturulmak suretiyle Türkiye için cam geri dönüşümünde çok etkili bir lojistiğin uygulamaya geçirilmesi imkan bulmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ambalaj çevre açısından Forum Tarih
Cam Ambalajın Çevre Açısından Önemi Seviyeli-Ciddi Konular 1 Nisan 2010
Çevre Dostu Ambalaj Sembolleri Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2012
Çevre Koruma Ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO),Tarihi Doğa ve Bitkiler 3 Ocak 2012
Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Nedir Neler Yapar? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ağustos 2011
Çevko Vakfı - Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Doğa ve Bitkiler 15 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş