Çalıkuşu kitabının konusu ve ana fikri kısaca

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Reşat Nuri Gültekin Çalıkuşu konusu nedir, Çalıkuşu kitabı ana fikri kısaca,

800-Calikusu.jpg


Çalıkuşu kitabının konusu:

Romanın konusu gerçek bir aşk hikayesinin engellerle dolu serüveninden ibarettir.

Çalıkuşu kitabının ana fikri:

Bu kitap okunduktan sonra çıkarılabilecek en temel yargı; “Hiç bir şeyden kaçmak ile kurtulunamaz.” yargısıdır. Kitabın baş kahramanı olan Feride, evlenmesine üç gün kala Kamuran’dan ve evlilikten vazgeçmeye başlamışlardır. Feride her ne kadar Kamuran’ı unutabileceğini sanarak kaçsa da hiç bir şey düşündüğü gibi olmamıştır fakat bunu ancak Kamuran’dan ayrıldıktan sonra yani çok geç anlamıştır. Buradan da anlaşıldığı gibi hiç bir durumdan kaçarak mümkün değildir.

Diğer bir açıdan bakılırsa; Çalıkuşu romanının öyküsü çok gezen ve dolayısı ile çok gören kişi olan Feride’nin aşk hayatının romanıdır. Bu duruma göre sonuç olarak; yaşamlarını sadece ve olağan yaşayan kişilerin hayat tecrübeleri ve yaşadığı olayların de tekdüzeliği ile doğru orantılıdır.

Hayat, Feride’yi tıpkı bir kuru yaprak gibi bir yerden bir yere savururken aynı zamanda Feride’ye bir çok insanı tanıma fırsatını da sunmuştur. Böylece Feride, hayata karşı tek başına dimdik durarak kendi ayaklarının üzerinde hayatı yaşamayı öğrenmiştir.
 

Üst