Caberfakılı Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Caberfakılı Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaşehir Caberfakılı Köyü Bilgileri - Caberfakılı Köyü Hakkında - Caberfakılı Köyü Tanıtımı - Caberfakılı Köyü Resimleri  Caberfakılı ,Manisa Alaşehir ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ALAŞEHİR

  İl:MANİSA

  İle Uzaklığı:120 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım:300 m

  Nüfus:

  2000:670
  1997:607

  Tarihi

  Oğuz bölüntülerinden, Musacalu topluluğuna bağlı bir oymaktır. Musacalu Türkmeni ilk defa Amasya, Çorum, Divrik, Arapkir havalilerine yerleştirilmişlerdir.1612 yılında Karaman Beylerbeyine yazılan bir fermanla Vilayet-i Rum'a gönderilmeleri ve orada ikamet olmaları emrolunmuştur. Musacalı Aşireti daha sonra Fırat Nehri civarına iskan edilmişlerse de orada da durmamışlar, gene göçebe olarak yaşamışlardır. 1718 tarihinde bunların iskan yerlerinde durdurulmaları, uymazlarsa Kıbrıs'a gönderilmeleri hakkında Anadolu Valisi Abdullah Paşa'ya ferman gönderilmiştir. Raka'ya iskan edilmiş olan Musacalu Aşiretinden Caber adında bir oymak, iskandan kaçarak Batı anadoluya gelmiş, Alaşehir'in kuzeydoğusunda yerleşmişlerdir. Bugün Alaşehir'in Caberfakılı Köyü, Caberkamara Köyü, Caberburhan Köyü ve Caberdelimusalı (Gümüşçay) Adlarında dört Köyü vardır. 1947 yılında Caberdelimusalı(Gümüşçay)den ayrılmak suretiyle Aydoğdu adında bir köy daha kurulmuştur ama günümüze kadar yerli halkından kimse kalmamış doğu kökenli vatandaşların göçlerine maruz kalmıştır. —

  (orta asyadan gelmektedir . köyün kurucusu halep urfa tarafından anadolunun türkleştirilmesi politikaları sonucu göç ettirilen caberlerden (döğerler)alaşehir ovasına gelmiş beş kardeşten (HACI İSMAİL,DELİ MUSA, TARAR,FAKILI VE BURHAN)biri olan FAKILIDIR.göcebe düzeni ile hazar denizi altından gelerek urfa yöresine yerleşmişlerdir. urfa valisi vergi nedeniyle aşiretin liderleri ile tartışma cıkar ve padişahlık kararıyla. surgün edilmişlerdir. bu topluluk parcalanarak amasya bagdat ve egeye sürülmüştür . halen urfa yöresinde caberlilerden yaşayan kavim bulunmaktadır. yörük köyüdür

  caberler göçer olması nedeniyle yörük diye adlandırılamazlar.döğerdirler...ayrıca urfa da döğerler ve caberler iskan etmişlersede caber burhan ve kardeşleri halep caber kalesi civarından göçürülmüşlerdir.)

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Manisa iline 120 km, Alaşehir ilçesine 10 km uzaklıktadır. Yurdumuzun büyük bir bölümünde olduğu gibi bu bölgede dağların çoğu, eskiden bitki örtüsü yönünden zengin olmasına rağmen, ormanlarımızın gelişi güzel tahrip edilmesi nedeniyle bugün çıplak kayalar halindedir. Bölgenin tabanını boyu pek fazla olmayan maki benzeri bitki örtüsü ve otlar kaplar. Köytde son yıllarda en büyük alanı üzüm bağları kaplar. Ülkemizin yaş üzüm piyasasında söz sahibidirler. Köyde yetişen üzümlerin tamamına yakını yurt dışına ihraç edilir. diğer kısmıda iç pazarda ve kurutmalık üzümde satılır.

  İklim

  Genel olarak ılıman bir iklimin hakim olduğu Caberfakılı Köyü'nde yaz ayları oldukça sıcak geçer. Yazın bölgede ısının 400C ye kadar çıktığı görülür. Kışın ise Isının 00C nin alrına düştüğü azdır. Genelde Akdeniz İklimin hüküm sürdüğü Köyde ilkbahar kısa, yaz ve sonbahar uzun geçer. Kışları kar yağdığı pek görülmez. Kış aylarında çoğunlukla Kuzey rüzgarları, yazları doğu ve güneydoğudan gelen sam yeli, öğleden sonralarıda barıdan serin imbat rüzgarları eser. bu rüzgar tarım açısından çok yararlıdır. Ekim ve nisan aylarında bölgede sis, kırağı, çiğ gibi yağış şekilleri görülmektedir. Kışın ise don olayına rastlanmaktadır. Bu nedenle yöresel tarım kuruluşları ve meteoroloji aracılığı ile çiftçilere uyarılarda bulunulmkatadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur.Okul arsası binaları ile birlikte eski malik İsa ZENGİN mirasçılarına devredilmiştir. Komşu Hotallı(Işıklar) Köyündeki İlköğretim Okulu yakın olduğu için öğrenciler bu Okula gitmektedir.Köyün sokakları kilit taşı ile kaplıdır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Köyün camisi Muhtar Ali ERCİK'in önceki muhtarlığı döneminde yeniden modern bir şekilde inşa edilmiş olup, minaresi halen eski caminin minaresi olarak ayaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Komşu belde Killik minibüsleri her yarım saatte köyden geçerek Alaşehir'e ulaşımı temin etmektedir.Ayrıca Köyde İnternet bağlantısıda vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Caberfakılı Köyü Alaşehir Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş