C vitamini kanseri önlüyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 19 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  C vitamini kanseri önlüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- C vitamininin kanser önleyici özellikleri yeniden gündeme getirildi.

  Fransa'da yayımlanan Le Nouvel Observateur dergisinin internet sitesinde verilen habere göre, Marsilya'daki Akdeniz Üniversitesine bağlı Genetik Hastalıklar Laboratuvarından Michel Fontes ve ekibinin hayvanlar üzerinde yaptığı araştırma, C vitamininin (askorbik asit) kanser önleyici özelliğe sahip olduğunu gösterdi. Söz konusu vitaminin hücre çoğalmasıyla ilgili genler üzerinde önleyici etkide bulunduğu belirlendi.

  Tümör taşıyan farelere C vitamini enjekte eden bilim adamları, vitaminin hayvanların hayatta kalma şansını büyük oranda artırdığını, tümörü küçülttüğünü ve kanser hücrelerinin dağılmasını engellediğini gözlemledi. En iyi sonuçlar, en yüksek dozda C vitamini verilen farelerden alındı. 1954'de Nobel Kimya Ödülünü kazanan C vitamininin "babası" Amerikalı kimyager Linus Pauling, günde iki grama kadar yüksek dozda C vitamininin kanser önleyici olabileceğini ileri sürmüştü. Pauling'den sonra yapılan araştırmalar çelişkili sonuçlar vermişti.

  Fontes ve ekibinin araştırmasının, C vitamininin kanser önleyici özelliklerini kanıtlar nitelikte olduğu ifade ediliyor. Klinik deneylerin de olumlu sonuç vermesi halinde yeni ilaçların geliştirilmesinin önü açılmış olacak.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - vitamini kanseri önlüyor Forum Tarih
B vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar Genel Sağlık 18 Ekim 2015
B6 vitamini nelerde bulunur kısaca Diyet Beslenme 9 Nisan 2014
B vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir Genel Sağlık 9 Ocak 2014
D Vitamini Bulunan Besinler D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Genel Sağlık 2 Eylül 2013
B2 Vitamini Ne İşe Yarar Faydaları Neler Genel Sağlık 2 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş