Cızira Botanlı Bedirhaniler - Malmisanij

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cızira Botanlı Bedirhaniler - Malmisanij konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cızira Botanlı Bedirhaniler - Malmisanij - Kitap Özet

  Kitap Özet

  Emir Bedirhan; Botan'ın son beyi, 1835'te "Hakime Kurdistan" oldu, giderek güçlendi, adına hutbeler okundu, Cizre'de barut üretimi için fabrika kurdurttu, savaş ve silah uzmanı yetiştirmek için Avrupa'ya öğrenci gönderdi, Van Gölü'nde gemi yapım çalışmalarına başladı, "Kürt hükümeti" kurdu, Cizre'yi başkent yaptı, adına sikkeler basıldı. Merkezi hükümete başkaldırdı. Osmanlı, yandaşlarından bir kısmını yanına çekti, zorlandı, Ewrex Kalesi'ne sığındı, aylarca direndikten sonra kale düştü, teslim alındı. İstanbul'a götürüldü. Girit'e sürüldü, Şam'da öldü.

  Ve Mir'in ailesi... Bedirhaniler. "Kürt ulusal hareketinin babası" olarak nitelenen Bedirhan Paşa'nın ailesi, Kürtlerin modern tarihine damgasını vurmuştur. Kürt tarihindeki birçok "ilk"i onlar gerçekleştirmiştir.

  Malmisanij kitabında Bedirhanilerin soyağacını çıkarıyor; Kürtlerin efsanevi önderi Mir Bedirhan'dan ilk Kürtçe gazeteyi çıkaran Mikdad Midhat'a, balerin Leyla Bedirhan'dan Cumhuriyet'in ilk maarif bakanlarından Vasıf Çınar'a, Emin Ali Bedirhan'dan, Tahir Kutay'a, Kürtçenin "Hawar"ı Celadet Ali Bedirhan'dan Osmanlı - Rus Savaşı'nda vücudunda 25 yara açılan Ali Şamil Paşa'ya yakın tarihimizin önemli aktörlerini tanıtıyor.

  Bedirhani Ailesi Derneği'nin tutanaklarıyla 1920'lerin İstanbul'undan bir kesitin sunulduğu kitabın sonunda küçük bir albüm de yer alıyor.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Cızira Botanlı Bedirhaniler
  Malmisanij
  · Avesta Yayınları
  · Basım Tarihi : 01 - 2010
  · ISBN : 9789757112716
  · Sayfa Sayısı : 414
  · Etiket Fiyatı : 18.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cızira Botanlı Bedirhaniler Forum Tarih
Koma Cizira Botan -Zine ü Mem Botani - Brindarbum 2010 Albüm Tanıtımı Albüm Tanıtımları 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş