Cüce Vatoz (Otocinclus affinis)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cüce Vatoz (Otocinclus affinis) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Latince Adı: Otocinclus affinis Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika kıtasının Brezilya bölümü.

  Beslenme Biçimi: Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha uzun ve daha şişkin olur. Ayrıca dişilerin göbeğinde sarı bir nokta bulunur.

  Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

  Üreme: Az sayıda yapışkan yumurtayı yaprakların üzerine dökerler. Yumurtalar başka bir tanka ayrılmalıdır. 2 gün içinde yumurta çatlar. 2-3 gün sonra ise serbest yüzer hale gelirler. Yavrular kuru yem, artemia ve ıspanak ile beslenmelidir. Mevcut sudan 2-3 derece kadar daha soğuk su eklenmesi üremeye teşvik eder.

  Sıcaklık: 20-26°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 5.5 - 7

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: En iyi alg yiyicilerdendir. Diğer kedi balıkları gibi geceleri daha çok aktiflerdir.

  Aktavist Yorumları: 1) Akvaryumu şaşırtıcı derecede temizleyen, sürekli çalışan, hareketli neşeli balıklar. Çok da iyi sıçrayabildiklerini unutmamak gerekli.

  2) Normal vatoz balığı bir müddet büyüdükten sonra çalışmasını kesiyor; ama cüce vatos hayatının sonuna kadar çalışıyor. Benim cüce vatosu seçmemin sebebi bu ve çok fazla büyümediği için beslemesi kolay oluyor.

  İlgili Bir Makale:

  Otocincluslar

  [​IMG]

  Yazan: Lynn McMullen
  London Aquaria Society, Ontario, Canada. May 2001
  Aquarticles

  Otocinclus cinsi, vantuzlu kedibalıkları olan Loricariidaelerden sayılmaktalar. Bu cinsin bireyleri oldukça küçük boyutludurlar, erişkin halleri genellikle 5cm'i geçmez. Renkleri genel olarak krem rengi ve kahverenginden oluşur. Bazı bölümlerde koyu, hatta siyah desenlerde olabilir. Bu desenli türler ya benekli ya da çizgili olurlar. Otocinclusların kuyruğa doğru gittikçe inceleşen oval bir vücut şekilleri vardır. Dişiler boy ve şekil olarak genellikle ayırt edilemezler.

  Bu balıklar Güney Amerika'nın balıklarıdır. Brezilya, Paraguay, Peru ve Bolivya gibi pek çok yerde bulunabilirler. Yaşadıkları habitat çok temizdir. Bol bitkili, akıntılı, bol oksijenli, sığ yarıklarda yaşarlar. Bu sığlık 5 cm'i bile bulabilir. (Bu balıklar nitrata aşırı duyarlı olduklarından yeni kurulan tanklara koyulmamalıdır.) Otocincluslar çoğu zaman düz bir bitkinin üzerinde alg ve alg içinde yaşayan mikroorganizmaları yerler. Akvaryumda her zaman yeteri kadar yosun olmayabilir. Bu durumda batan bitkisel yemler, ıspanak, brokoli, kabuğu soyulmuş bezelye ve ara sıra dondurulmuş artemia verilebilir.

  Otocincluslar küçük ve barışçıl balıklardır. Sürü balıkları olmasalar da gruplar halinde beslenilirse daha iyi olur. Diğer küçük utangaç balıklarla akvaryumda mükemmel bir uyum gösterir. Otocincluslar genellikle geceleri aktiftir. Yemlenme yapılacaksa buna göre davranılmalı, ışıklar kapatıldıktan sonra yem verilmelidir. Akvaryum bol bitkili olmalı, kütük de bulunmalıdır. Kuvvetli ışık onları rahatsız etmez, böylece alg oluşmasında sorun da olmaz. Eğer yeterince yosun olmazsa nadir olmakla beraber çok narin bitkilerin yeni yapraklarına zarar verebilirler.

  Akvaryumun pH'ı 6 - 7.5 arası olmalı, sertliği ise yüksek olmadığı sürece sorun yaratmamaktadır. Sıcaklık 20 ila 25 C derece arası olmalıdır. Su açısından en önemli konu amonyak, nitrit ve nitrat. Amonyak ve nitrit bulunmamalı, nitrat ise çok az olmalıdır. Oturmuş bir tank onlar için çok önemli. Suyun yüzeyi bol oksijen ve havalandırma için hareketli olmalıdır. 60cm'lik akvaryumlar alt sınır olarak önerilsede altındaki akvaryumlarda da su şartları sorun olmadığı sürece sorun çıkmamaktadır.

  Bu balıkları üretmek mümkündür. Yumurtalar cama veya bitkiye yapıştırılır. Yavrular suyun sıcaklığına göre 2-3 gün içinde çıkarlar. Çok küçük yemlerle beslenmelidirler. İnfuseria, alg ve yeni çıkmış artemia verilebilir

  Otocincluslar küçük tanklar için mükemmel balıklardır, guruplar halinde bakılırsa büyük tanklar için de oldukça iyidirler. Alg yoksa bile yemlemesi kolaydır, çok uyumlu bir karma akvaryum balığıdır. Yosunlarınızı yapraklara zarar vermeden zarifçe temizler. Güzel şeyler küçük kutularda gelir lafının en iyi örneklerindendir.

  Kaynak: http://www.aquarticles.com/articles/...eny_Weeny.html
  Çeviren: Refet Ali Yalçın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cüce Vatoz (Otocinclus Forum Tarih
Cüce, Boynuzlu Vatoz Üreme (Ancistrus dolichopterus) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Ancistrus dolichopterus (Cüce, Boynuzlu Vatoz) Akvaryum - Balık Dünyası 21 Eylül 2008
Devler Cüceler Şeker ve Masal Çocuklara Masallar Fıkralar 21 Aralık 2011
Kozalaktan Cüce ve Zenci Yapılışı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 21 Aralık 2011
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'in Çizgifilm Karakterlerinin Özellikleri Nedir? Masal Kahramanları 11 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş