Cüce Gezegen (Dwarf Planet)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cüce Gezegen (Dwarf Planet) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cüce Gezegen
  Vikipedi, özgür ansiklopedi  [​IMG]
  Plüton ve uydusu Charon'un sanatçı gözünden çizimi. 76 yıl boyunca gezegen olarak tanımlanmış olan Plüton, 2006 yılında cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılmıştır.

  Cüce gezegen (İngilizce: Dwarf planet), Uluslararası Astronomi Birliği'nce (UAB) gezegenler konusunda, 24 Ağustos 2006 tarihinde yapılan yeni tanımlamada getirilmiş bir gökcismi kategorisi. Bu tanım, şu an yalnızca Güneş Sistemi için geçerlidir.[1] UAB'nin kabul ettiği kullanıma göre "cüce gezegen" kategorisi, "gezegen" kategorisinden ve bir diğer yeni kategori olan "küçük güneş sistemi cisimlerinden" (Small Solar-System Body - SSSB) farklıdır.

  Alınan karara göre bir cüce gezegen:
  • Güneş çevresindeki bir yörüngede dolaşır.
  • Sabit bir şekle sahip olmasına engel olabilecek güçleri alt edebilecek yeterlilikte bir kütleçekimine sahip olmasını sağlayacak bir kütle ve bundan ötürü hidrostatik denge (dairesele yakın) şekline sahip olmalıdır.
  • Yörüngesinin civarını temizlememiş olmalıdır.
  • Bir gezegenin veya başka bir yıldız harici cismin uydusu durumunda bulunmamalıdır.
  Gezegen tanımını cüce gezegen tanımından ayıran nokta, cüce gezegenlerin yörüngesinin civarını temizlememiş olmasıdır. Bu tanım Plüton'un gezegen yerine cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırılmasına neden olmuştur, çünkü Plüton yörüngesinin civarını temizlememiştir (Kuiper kuşağı).
  Cüce gezegenler, geleneksel olarak diğer daha küçük gökcisimleriyle birlikte küçük gezegen olarak bilinirlerdi.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için sağol...
   

Bu Sayfayı Paylaş