Bypass Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bypass Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bypass Ameliyatıyla İlgili Merak Edilenler- Bypass Ameliyatı- Bypass Ameliyatı Hakkında- Bypass Ameliyatı Nedir  Baypas nedir ve Baypas Ameliyatı

  Baypas, tıkalı damarın açılması ameliyatı mı dır?

  Sadece tıkalı damarın yanına yeni bir damar koyuluyor. Bir anacadde var tıkanmış veya dört şeritlik yol bir şeride inmiş, bir servis yolu yapıyorsunuz yanma. Eski tıkalı da*mar orada duruyor, kalıyor, onun yanma geçiş sağlamak için bacaktan aldığınız toplardamarı koyuyorsunuz, kan tı*kalı damardan değil bu baypastan geçip hedefine ulaşıyor.

  Peki, baypas geçiren bir kişinin nelere dikkat etmesi gerekiyor? O kişi neler yapmalı ya da neler yapmamalı?


  Tüm damar sertliği olan hastaların, ister ameliyat olsun, ister balon olsun, ister kalp krizi geçirsin, ister bunların hiçbiri olmasın sadece damarlarında darlıklar olsun, bunların hepsinin dikkat etmeleri gereken şeyler aynı. Kolesterolleri, tansiyonları ideal düzeyde olacak, sigara içilmeyecek, düzenli egzersiz yapılacak, verilen ilaçlar düzenli kullanılacak. (Kalp Baypas)

  Baypas ameliyatı için hep duyduk. Turgut Özal baypas geçirdikten sonra da haberler olmuştu. "Bu ameliyatı geçirdikten sonra kişiliği değişti" dendi. Ne kadar doğrudur bunlar?

  Erken dönemde bazı psikolojik değişiklikler olabiliyor, depresyon gibi bazı duygu durum değişiklikleri görülebiliyor. Ama çok büyük bir kişilik değişikliği söz konusu değil.

  Her kalp hastasının merak ettiği bir soru bu: Baypas geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz bir şekilde etkileniyor mu?

  Hastaların psikolojik durumu etkilendiği için cinsel yaşamı da bir miktar etkilenebilir. Hastanın kalp hastalığının ağırlığına da bağlı, eğer hasta daha önce bir enfarktüs geçirmemişse, kalbinde bir hasar yoksa, böyle bir ameliyatı geçirdikten sonra tamamen normal yaşantısına döner, tabii cinsel bakımdan da. Ama öncesinde ağır bir kalp krizi geçirmişse, kalp yetersizliği varsa, ondan sonra baypas olmuşsa bir miktar etkilenebilir cinsel yaşamı. Özellikle bazı ilaçlar erkeklerde cinsel yaşamı etkileyebiliyor. Böyle çok sayıda ilaç kullanılıyorsa, eşlik eden şeker hastalığı varsa bunlardan etkilenebilir. (baypas sonrası)

  Şu meşhur cinsel gücü artırıcı ilaçlar. Bu ilaçları kullanıp kalp krizi geçiren insanlar olduğunu biliyoruz. En doğru kullanımı nasıl olmalı?

  Kalp hastalarında sertleşme sorunu için kullanılıyor bu tür ilaçlar. Özellikle şeker hastalarında veya ileri yaşa gelmiş bazı hastalarda sertleşme sorununu gidermek için kullanılıyor. Bu hastaların kullandığı bazı diğer ilaçlar, bu tür ilaçlarla birlikte kullanılınca ciddi yan etkiler yapıyor, kalp krizlerine sebep olabiliyor. Eğer bunlara dikkat edilirse, hekim kontrolünde kullanılırsa, kalp hastaları için bir sorun olmaz. Ama hasta hekime danışmadan kendi başına kullanırsa ve kalp ilaçları kullanıyorsa kalp krizi geçirme riski var. Kalp hastası değilse, başka ilaç kullanmıyorsa, riski yok.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bypass Ameliyatıyla İlgili Forum Tarih
Mini Gastrik Bypass Nedir - Mini Gastrik Bypass Hakkında bilgi Genel Sağlık 17 Şubat 2011
Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Bilgi Genel Sağlık 17 Şubat 2011
Bypass Nedir - Anjiyo Nedir Genel Sağlık 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş