Buzullar hızla eriyor...

'Bilim & Teknoloji' forumunda RiVeR_Nn tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Buzullar hızla eriyor... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buzullar hızla eriyor...

  Şimdiye dek yürütülen en kapsamlı çalışmaya göre[​IMG] son 50 yılda 2 derece ısınan Antarktika’da buzullar tarihte görülmemiş bir hızla eriyor.
  İngiliz ve ABD’li araştırmacılar Antarktika’nın 1940’lı yıllarda çekilmiş 2 bin hava fotoğrafını ve 1960’lardan beri alınan uydu görüntülerini inceledi. Karadan denize doğru ilerleyen 244 ayrı buzulda son 50 yılda erimeye bağlı gerileme saptandı. Gerilemenin son 10 yılda da hızlandığı tespit edildi. Bilim insanları[​IMG] buzul erimesinde insan eliyle gerçekleşen küresel ısınmanın etkili olduğunu belirtiyor.
  1953’TEN BERİ ERİYORLAR
  Bilim insanları[​IMG] gözlemin yapıldığı Antarktika yarımadasının kıtanın sadece küçük bir bölümü olduğunu ve bu bölümdeki buzulların hareketlerinin tüm kıtadaki buzulların temsilcisi sayılmaması gerektiğini vurguluyor. Antarktika kıtasının bütünüyle ilgili buzul erime istatistikleri biraz daha karmaşık; kıtanın birçok bölgesi erime gösterirken[​IMG] büyüyen buzullar da dikkati çekiyor.
  Uzmanlar[​IMG] buzulların 50 yıl öncesine kadar büyüme içinde olduğunu[​IMG] 1953’ten itibaren ise aşamalı olarak erime sürecine girdiğini ve bu erimenin son yıllarda artarak yılda 50 metre’lik bir hıza ulaştığını söylüyor. Bazı buzulların erimeleri ise alarm veriyor[​IMG] örneğin Sjogren Buzulu 1993’ten beri 13 km eridi.

  SON 50 YILDA 2 DERECE ISINDI
  Buzullar arasındaki erime farklılıkları[​IMG] erimenin[​IMG] topografi[​IMG] jeoloji[​IMG] rüzgar[​IMG] nem oranı ve okyanus tabanı gibi birçok farklı nedenden kaynaklandığını gösteriyor. Bilim insanları[​IMG] küresel ısınma dışında ayrıca okyanus akımlarındaki değişimlerin de buzullar üstünde etki yapabileceğine işaret ediyor. Araştırmaya konu olan buzulların tümü karadan denize giren[​IMG] dolayısıyla denize teması olan buzullar. Antarktika bulgularını anlamlı kılan ise[​IMG] Alaska ve Kuzey Kutbu’ndaki diğer buzul erimeleri ile birlikte değerlendirildiğinde[​IMG] buzul erimesinin küresel boyutta gerçekleşmesi. Buzdan kıta son 50 yılda 2 derece ısındı.
  DENİZ SEVİYELERİ YÜKSELECEK
  Bilim insanları kutuplardaki buzul erimelerinin[​IMG] deniz seviyelerini artıracağı ve kimi kıyı bölgelerin sular altında kalacağı yönünde uyarıyor. Araştırmalara göre[​IMG] deniz seviyesinde son 100 yılda yer yer 20 cm’ye varan yükselmeler tespit edildi. Bilim insanları[​IMG] Antarktika’daki buzul erimesinin deniz seviyesindeki yükselmeye direkt etkisini kesin olarak ölçemiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buzullar hızla eriyor Forum Tarih
Kuzey Kutbu'nda buzullar hızla eriyor! Yurt Dışı Haberler 28 Ağustos 2008
Buzulların oluşumunda hava olaylarının etkisi nedir? Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Türkiyede Buzulların Oluşturduğu Şekiller Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 22 Mart 2012
Türkiye'de Buzulların Oluşturduğu Şekiller Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 22 Aralık 2011
Türkiye'de Buzulların Oluşturduğu Yer Şekilleri Ülkeler Coğrafyası 9 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş