Buzul Dalgası Nedir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Buzul Dalgası Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buzul Dalgası

  Buzul dalgası, bir buzulun normalden 100 kat daha hızlı hareket ederek oldukça önemli oranda ilerlediği kısa süreli olaya verilen isimdir. Bu şekilde dalgalanan buzullar belirli bölgelerde toplanmıştır. Özellikle Svalbard, Kanada Arktik Adaları, ve Alaska'da buzul dalgaları ile hareket eden buzullara rastlanır. Buzul dalgaları düzenli ve periyodik aralarla oluşur ve iki buzul dalgası arasında geçen döneme sakin dönem denir. Bu dönemde buzulların hızları oldukça düşüktür ve hatta geri çekilmeler de olabilir.

  Teori


  Kritik kütle

  Buzul dalgalarının oluşmasını açıklayan birçok teori olmuştur. Kabul edilmiş teorilerden biri olan ve 1969'da Meier & Post tarafından önerilen teoriye göre buzulun üst kısmında biriken kütlenin kritik düzeye gelmesi yani normal olarak biriken su miktarından fazla olması dalgayı başlatır. Bu da buzul alt bölgeden kayabilmesi için yüzme özelliğinin artmasıyla oluşur.

  Biçim değiştiren yatak hipotezi

  Ayrıca buzulların üzerinde bulundukları kayaların jeolojik özelliklerinin de dalgaların oluşumunda belirli bir rol oynadığı önerilmiştir. Kaya tipi buzulun dengesini ve hareket hızını etkileyebilir. Buzul dalgasına uğrayan buzulların tortul kayaçlar üzerinde yer aldıkları düşünülmektedir. Bu da buzul dalgasına uğrayan buzulların neden bazı bölgelerde toplandıklarını açıklar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buzul Dalgası Nedir Forum Tarih
Buzul Dalgası Ne Demektir Doğa ve Bitkiler 27 Ekim 2011
Buzul aşındırma ve biriktirme şekilleri kısaca Doğa ve Bitkiler 1 Mayıs 2015
Genleşme ve Büzülmenin Etkileri Nelerdir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Şubat 2014
Türkiye'de Bulunan Buzul Göller Ülkeler Coğrafyası 12 Mayıs 2013
Uzunluk Büzülmesi Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş