Buzluca Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Buzluca Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buzluca Köyü -Buzluca KöyümAraklı-Buzluca Köyü Hakkında -Buzluca Köyü Resimleri
  İlçe: ARAKLI

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 36 km

  İlçeye Uzaklığı: 4 km

  Rakım: 200 m


  Buzluca, Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı bir köydür.


  Kuzeyinde Kalecik mahallesine bitişik , batısında karşıyaka köyü ile komşudur , ilçe mera ve Atatürk orman alanıylada doğusundan çevrilidir.ilçeye 3 km. uzaklıkta olup yaklaşık 150 hane olup 500 dolayında nufusa sahiptir ilçeye yakın olması nedeniyle köy halkı geçimini ilçede çok çeşitli işletmelerde veya ticaretle sağlamaktalar , diğer birçok köye göre yerleşik nufusu oldukça fazla olup köyümüz göç vermiş başta İstanbul , Kıbrıs gibi yurt dışında yaşamakta olanlarıda heryıl köyümüze gelerek hasret gidermekteler.
  Köyümüze ulaşım araklıspor sosyal tesisleri önünden dolmuş minübüslerce yapılmakta , köyümüzün yolu kısmen beton olup , bir kısmı betondur. Yaklaşık 40 öğrencisiyle eğitim öğretimin yapıldığı ilköğretim okulumuz ve köy camiimiz hizmet vermekte , köy halkının kendilerine ait su kaynaklarını şebekeleştirerek müşterek kullanmaktalar. Köyümüzde fındık başlıca mahsul ürünü olup çeşitli meyveler yetiştirilmekte , köyümüzde ufak ve büyükbaş hayvancılıkda yapılmaktadır.
  Köyümüz gençleri başta futbol olmak üzere farklı spor branşlarınada oldukça ilgilidir. Son yıllarda yüksek eğitim oranı oldukça artan köyümüzde eğitime oldukça önem verilmektedir.
  BUZLUCA canayer, tarihi kalesiyle bölge yerleşiminde tarihi belirleyici unsur olmuştur. Kalecik'teki Kalecik Kalesi, Canayer Kalesi'nin bir uzantısıdır. Tarihi kaynaklarda Sürmene'den ilk defa bahseden Arrianus'dur. Arrianus M.S. 131-132 yılarında yazdığı tahmin edilen "Periplo" adlı eserinde Trabzonun yaklaşık 33 km doğusundaki bir Roma askeri istasyonu(Kale) olarak kurulmuş bulunan Sürmene/Hyssus 'dan bahseder. Burası Romanın doğu sınırını korumakla görevlendirilen 15. leigion Apollonaris'in konumlandırıldığı bügünkü Gümüşhaneye bağlı Sadak Köyü/Satala nın sahile en kısa bağlantısı sağlayan tabii yolun ucunda ve Hyssus/Karadere nehrinin ağzındaki tabii liman sahilindedir. Bu gün Araklı çarşısının güney batı kenarındaki kale harabesi Sürmenenin ilk kurulmuş olduğu bu tarihi belirler. İmparator Adrianus(M.S. 117-138) zamanına kadar Satala 'dan Trabzona direk yol olmadığı düşünülürse,muhtemelen imparator Traijan zamanında kurulmuş olan bu kalenin Roma'nın doğu hudutlarını savunmak için olduğu anlaşılır. Altıncı yüzyılda Bizans'ın doğu sınırının Rizenin hemen doğusuna kadar gerilemesinden sonra, Sürmene'nin stratejik önemi dahada artmıştı. Justinianus(M.S. 527-565) döneminde Lazika savaşları esnasında ve daha sonra Heraclius zamanında (M.S. 610-641) İran seferleri esnasında, Sürmene bölgesi önemli bir ikmal merkezi olarak kullanılmıştır. Bu dönemdeki Sürmene/Sousourmanıa/Sussarmıa nın yerini Araklı Burnu üzerindeki Buzluca/Canayer 'deki harabeler bize belirlemektedir.
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.,-*
  Trabzon iline 36 km, Araklı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Köyde, ilköğretim okulu vardır 21 civarında öğrencisi vardır yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buzluca Köyü Hakkında Forum Tarih
Buzluca Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Buzluca İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş