Buzdolabını Doğru Yerleştirin / Buzdolabındaki Yiyecekler Nasıl Yerleştirilir

'Pratik Bilgiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Buzdolabını Doğru Yerleştirin / Buzdolabındaki Yiyecekler Nasıl Yerleştirilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buzdolabını Doğru Yerleştirin / Buzdolabındaki Yiyecekler Nasıl Yerleştirilir


  Tazeliklerini uzun süre korumaları istenen yiyecek ve içecekleri sadece buzdolabına yerleştirmek yetmez; peynirin de, çileğin de, çiğ etin de favori 'mekânları' var.


  [​IMG]

  Üst:
  Peynir, pişmiş yemek, salata, tütsülenmiş balık ve et üste konmalı. Artan yemekleri kapalı kaplarda yaklaşık üç gün, tütsülenmiş balık ve etler de bir hafta tazeliğini korur.

  Orta:
  Süt, süzme yoğurt, yoğurt, krema ve taze peynirin yeri buzdolabının orta rafları. Açılmış kutular yaklaşık dört gün buzdolabında kalabilir.

  Sebzelik:
  Çilek, böğürtlen vs. mantar, yeşil salata, yapraklı sebzeler, maydanoz, taze nane, dereotu gibi yeşilliklerin yeri sebzelik. Hassas meyve ve sebzeler buzdolabının sebzelik bölümünde üç gün saklanabilir. Diğer sebze ve meyveleri buzdolabında saklamanız şart değil. Muz, papaya, mango gibi egzotik meyve, portakal, mandalina gibi turunçgilleri, domatesleri buzdolabında koymayın, tatları kaybolur.

  Salatalık veya biber gibi sulu sebzelerin ise ne buzdolabında ne de dışarıda ömürleri fazla uzun değil. Mümkün olduğunca çabuk tüketilmeliler.

  Kapı:
  Tereyağı, margarin, yumurta, açılmış reçel kavanozları, içecekler, salata sosları vs. kapıda gözlerde yerini buluyor. Açılmış meyve ve sebze sularını fazla bekletmeyin. Kapıdaki tüm diğer yiyecek ve içecekleri birkaç hafta saklayabilirsiniz. Yumurtalar üç günden fazla beklediklerinde tazeliklerini kaybederler.

  Tüm yiyecekleri ağzı kapalı kaplarda muhafaza edin. İsterseniz, doğal kozmetik ürünlerinizi de buzdolabında tutabilirsiniz; buzdolabında saklanan ojelerin ömrü de daha uzun olur.

  Alt:
  Çiğ et ve balık alta. Çiğ kıyma ve balığı bir gün içinde tüketmek gerekir. Et ve tavuğu iki üç gün buzdolabının en soğuk bölümü olan (derin dondurucu hariç tabii) alt kısmında saklayabilirsiniz.[​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buzdolabını Doğru Yerleştirin Forum Tarih
Buzdolabını Kim icat Etmiştir? Bilim & Teknoloji 8 Mayıs 2012
Buzdolabının Çalışma Prensibi Elektronik Genel Bilgi 23 Şubat 2012
Buzdolabının Temizliği Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler 5 Ocak 2012
Buzdolabının Çalışma Prensibi Nasıldır Elektronik Genel Bilgi 11 Ekim 2011
Buzdolabını kim icad etti - Buzdolabının icadı Ev Teknolojileri 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş