Buzdolabını Düzenlemenin İncelikleri

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Buzdolabını Düzenlemenin İncelikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buzdolabını Düzenlemenin İncelikleri


  Mutfakta hayatımızı kolaylaştıran, olmasaydı ne yapardık diye düşündüren buzdolabından tam performans alabilmek için yiyeceklerin türüne göre yerleştirme yapılmalıdır.
  Buzdolabını Düzenlemenin İncelikleri

  [​IMG]

  Üst Raf
  Buzdolabın en üst rafında peynir, pişmiş yemek, et ve balık yerleştirilmelidir. Buzluğun altında bulunduğu için diğer katlar göre daha soğuktur ve besinlerin tazeliğini korur. Artan yemekleri ağzını kapatarak üst rafta 3 boyunca saklayabilirsiniz. Elbette ki en doğrusu yemeği bekletmeden, tekrar ısıtmadan yemektir.
  Orta Raflar
  Süt, yoğurt, krema gibi süt ürünleri buzdolabının orta raflarına yerleştirilmelidir. Açılmış paketler en fazla 4 gün bozulmadan saklanabilir.
  Sebzelik
  Çilek, böğürtlen gibi meyveler kıvırcık, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler sebzelik gözünde saklanmalıdır. Hassas meyve ve sebzeler olduklarından sebzelik bölmesinde bozulmadan 3 gün saklanabilmektedir.
  Muz, mango, portakal, mandalina gibi meyveleri buzdolabında saklamak zorunda değilsiniz. Açık raflı meyveliklerde ya da nemden uzak dolap içlerinde muhafaza edebilirsiniz.
  Salatalık ve biber gibi sulu sebzeler çok kısa sürede bozulacağı için buzdolabında en fazla 2 gün bekletilmelidir. En doğrusu yiyeceğiniz kadar alıp taze tüketmektir.
  Dolap Kapağı
  Tere yağ, margarin, yumurta, reçel, içecekleri saklamak için dolap kapısındaki rafları kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise dolap kapağı açılıp kapandığında raftaki malzemelerin iyice sabitlenmiş olması gerektiğidir.
  Buzdolabının verimliliğini artırmak için içi buz dolu bir kâseyi raflardan birine yerleştirebilirsiniz.Buzdolabına çok sıcak yemek koymak daha fazla enerji tüketimine ve performans düşüklüğüne yol açar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buzdolabını Düzenlemenin İncelikleri Forum Tarih
Buzdolabını Kim icat Etmiştir? Bilim & Teknoloji 8 Mayıs 2012
Buzdolabının Çalışma Prensibi Elektronik Genel Bilgi 23 Şubat 2012
Buzdolabının Temizliği Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler 5 Ocak 2012
Buzdolabının Çalışma Prensibi Nasıldır Elektronik Genel Bilgi 11 Ekim 2011
Buzdolabını kim icad etti - Buzdolabının icadı Ev Teknolojileri 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş