Buz Hokeyi Nedir - Buz Hokeyinin Tarihçesi (Takım Sporları)

'Diğer Spor Dalları' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Buz Hokeyi Nedir - Buz Hokeyinin Tarihçesi (Takım Sporları) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buz Hokeyi Nedir - Buz Hokeyinin Tarihçesi (Takım Sporları)  Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20'den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26x56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.


  [​IMG]  Buz hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya önde gelen ülkelerdir. Dünyadaki en iyi oyuncuların çoğu NHL'dendir (Ulusal Hokey Ligi). Yılın sonunda Stanley Kupası'nı kazanmaya çalışırlar. Kuzey Amerika'da kadınlar Bayanlar Ulusal Hokey Ligi ve Bayanlar Batı Hokey Ligi'nde oynar. Kuzey Amerika ve Avrupa'da erkekler hokeyi kadınlar hokeyinden daha popülerdir. Olimpiyatlarda hokey hem kadınlar hem de erkekler tarafından oynanır. Buz hokeyi 19. yüzyılda Kanadalı güverteciler tarafından bulunmuştur. NHL 1917'de başlamıştır. 2007 itibariyle doğu-batı konferansı adlarıyla 15'lik iki ligi vardır.
  NHL
  Bu sporun en popüler olduğu ülkeler Amerika, Kanada, Rusya, İsveç ve Finlandiya'dır.


  Tarihçesi

  Buz hokeyi, ilk kez orta çağlarda Kuzey Avrupalılar tarafından oynanmaktaydı. 19'uncu Yüzyıl ortalarında ise ilkel formda Kanada'da oynanmaya başlanmış, ilk resmi hokey oyununun 1855'te Kingston, Ontario'da oynandığı düşünülmektedir. Kayıtlara geçen ilk maç 1865'te bir üniversite öğrencisi olan Robertson tarafından düzenlendi. Daha sonra Robertson, ilk buz hokeyi kurallarını geliştirdi.Bu kurallar gereğince takımlar dokuzar oyuncudan oluşuyor ve kare şeklinde bir pak kullanılıyordu. Montreal'de toplanan bir komite oyunun yedişer kişilik takımlarla oynanmasını öngörmüştür. 1909'da ulusal hokey kurulu, oyuncu sayısının altıya indirilmesine karar verdi. 1893'de ise Stanley kupası başladı. Bu kupada en iyi Kanadalı hokey takımına Lord Stanley ödülü verilmekte ve günümüzde devam etmektedir.

  BUZ HOKEYİ SAHASI
  Oyun sahasının boyutları en çok 61 metre uzunluğunda ve 30 metre enindedir ;
  en az 56x26m olmalıdır.Sahanın köşeleri ovaldir ve bu ovallik en fazla 7 ila 8.5 metre yarıçapta olmalıdır.
  NOT1: IIHF şampiyonalarında sahanın uzunluğu 60-61 m. ; genişliği ise 29-30 m. olmalıdır. NOT2: Kapalı sahalarda,oyun sahasında ve tribünlerde,soyunma odalarında sigara içmek yasaklanmalıdır.
  Buz sahasının yanları “bordlar” olarak bilinen ağaç veya plastik bir duvarla çevrilmiş olmalı,buzun üstünden ölçüldüğünde 1.20 metreden alçak veya 1.22 metreden yüksek olmalıdır. Yan duvarların altında, 15 ila 25 cm yüksekliğinde ve sarı renkte bir tekme bandı olacaktır. Bu kurallarda belirtilen resmi işaretlemelerin dışında,bütün buz yüzeyi ve çevresindeki duvarlar beyaza boyanmış olmalıdır
  .
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hokeyi Nedir Hokeyinin Forum Tarih
Çim Hokeyi Nedir - Çim Hokeyi Hakkında Bilgiler Diğer Spor Dalları 22 Ocak 2012
Bisiklet Hokeyi Nedir - Bisiklet Hokeyi Hakkında Bilgiler Diğer Spor Dalları 22 Ocak 2012
Sualtı Hokeyi Nedir, Sualtı Hokeyi Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011
Çim Hokeyi / Çim Hokeyi Nedir / Çim Hokeyi Hakkında Diğer Spor Dalları 19 Ocak 2010
Sualtı Hokeyi Kaç Kişi İle Oynanıyor? Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş