Buyuretti Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Buyuretti Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğubeyazıt Buyuretti Köyü - Buyuretti Köyü Hakkında - Buyuretti Köyü Tanıtımı - Buyuretti Köyü Resimleri

  İlçe: DOĞUBAYAZIT


  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  548

  1997
  479


  İle Uzaklığı:
  116 km

  İlçeye Uzaklığı:
  19 km

  Rakım:
  1600 m  Tarihi

  Köy Ağrı iline 166 km, Doğubeyazıt ilçesine 19 km uzaklıktadır. Gürbulak sınır kapısına ise 15 km dir. Köylülerin anlattıklarına göre yaklaşık 200 yıla yakındır bu köyde yaşanılmakta bereber geçmişi hakkında fazla bilgi yoktur... Fakat yönetim bir ara Ermelerin eline geçmiştir. Köyün eski adı Noreşin'dir. Şu anki adı BUYURETTİ'dir. Köyün merkezi anayoldan yaklaşık 1km içeridedir. Anayola gidildiğinde her saat başı vasıta bulunabilir. Köy yolu sadece kışları kar nedeniyle bazı zamanlar ulaşıma kapanır. Fakat uzun süreli kapılı kalmaz. Bunun dışında ulaşım kolay ve köy yolu gayet iyidir.

  Köy adını eskiden o bölgede yaşayan ermenilerden almıştır ve şuanki asıl adı [NOREŞİN] dir ve köy eski zamanlarda ermenilerin bölgesiymiş.osmanlı devleti zamanın da ermenilerden kurtarılmıştır. 93 harbi sırasında rus ordusu tarafından işgal edilmiş.( çoğunluğu rus ordusundaki ermeni ve kazak askerlerden) daha sonrası osmanlı ile yapılan anlaşmayla ruslar çekilmiştir. o dönemde köyde demir yolu hatı mevucutmuş. daha sonları demiryolu hattı tahribata uğramış kalıntıları hala köyde bulunmaktadır.kalender adlı birinin yerleşmesiyle köy var olmuştur. köy tek babadan gelmedir.köy SAKİ aşiretindendir.köyün etrafı dağlarla çevrilidir.köy ağaçlı yemyeşil bir köydür. Doğubayazıta tanınan aileler genelde şimşek, şahin, demir, demirhan, emengen, dursun aileleridir. köy ermeni tehçiri zamanında ermineler tarafından basılmış yakıp yıkılmış ahalisi katledilmiştir. noreşin köyünün kayısıları meşhurdur. Bugün köy şehir merkezine göçler yüzünden nufusu bir hayli düşmüştür.Köyün ekonomik durumu genel olarak iyi durumdadır. köyde kendi ihtiyacı hayvanlılık ve çiftçilik yapılmakla birlikte asıl geçim kaynağı ticarettir. Pasaj esnafın çoğunluğunu buyuretti köyü ahalesi oluşturmaktadır. iran dubaı çin pakistan gibi yakın ve uzak doğu ülkeleriyle ticaret yapmakta olan köy halkı nusufusun çoğunluğu doğubayazıt şehir merkezinde yaşamaktadır.Köylülerin bir kısmı yurt dışında, İl dışında çalışmaktadır. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde, ilköğretim okulu ve lojman vardır Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. fakat köyün doğusunda bulunan Telçeker köyündeki sağlık ocağında gelen doktor hemşireler belirli zaman aralıklarında sağlık kontrölü yapmaktadırlar. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy iran ile sınır köyüdür. buyuretti köyünde cami ve gasilhane bulunmaktadır.

  Kültür

  köy nusufunun çoğunluğu dindar müslümanlardan oluşur. bayanları kürt geleneksel elbise ve kıyafetlerini giyerler. islama uygun olan bu yöresel kıyafetler şuan pek fazla kulanılmamaktadır. köylüler her gece köy büyüklerinin evlerinde toplanılır ve çironek(hikaye ve dini öğretilier) dinlemekdirler. Köyün gelenekleri 3 gün 2 gece düğünleri var, yemekleri lor çorbası, afsir, keledoş, hevrişk, dane, helise, kaysı yemeği,kayısı reçeli,vişne reçeli vs


  Coğrafya

  Ağrı iline 116 km, Doğubayazıt ilçesine 19 km uzaklıktadır.

  A) Komşuları: Dostali, Telçeker ve Aşağıtavla köyleri. Köy Doğubeyazıt-Gürbulak transit yolu üzerinde olup ilçeye uzaklığı 19km'dir. Her mevsim ulaşım elverişlidir.

  B) İklimi: Karasal iklimin etki alanıdır.Kuru soğuk etkindir.Kışları soğuk ve kar yağışı, yazları ise sıcak ve kuraktır. Bunun etkisiyle köyde sadece 4 ay tarım yapılabilir. İklim özelliklerine göre kayısı,erik,elma ağaçları yetiştirilmektedir. Köyde yaşayanlar yetiştirdikleri ürünleri satarak veya kışlık erzak olarak kullanmaktadır. Köyün %75'i dağlık, %25'i ovalık arazi teşkil etmektedir. Sulama suyunun yetersiz olması verimli toprağın yeterli oranda kullanılmasına sebep olmaktadır.

  C) Suyu: 2007 yılına kadar kaynağı Dostali Köyü'nden gelen köy çeşmesi vardı. Fakat 2008 yılında evlere şebeke suyunun dağıtılmasıyla köy çeşmesi kapatılmıştır. Köyün tam ortasında küçük bir dere geçmektedir. Derenin suyu ilkbaharda kar suların erimesiyle akmaya başlar. Köyün içme suyu yine Dostali Köyü yakınlarındaki kaynaktan sağlanır. Borularla köye getirilen içme suyu yine borularla evlere dağılır. Su öğlene kadar köyün su deposunda birikir, öğleden sonra evlere dağılır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy seçimleri yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Derviş ERZİ
  2004 - Derviş ERZİ
  1999 - Kurban ŞAHİN
  1994 - Kurban ŞAHİN
  1989 - Hasan ŞAHİN
  1984 - Hacı ŞAHİN

  Altyapı bilgileri


  2008 de şebeke suyu verilmeye başlandı.. ayrıca kanilazyon şebekeside mevcut olup köy yollu asvaltlıdır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Buyuretti Köyü Hakkında Forum Tarih
Buyuretti İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş