Büyükköy İlköğretim Okulu Korkuteli Antalya

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Antalyadaki İlköğretim Okulları Tanıtımı - Büyükköy İlköğretim Okulu Hakkında - Büyükköy İlköğretim Okulu Tanıtım - Büyükköy İlköğretim Okulu Resimleri - Büyükköy İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri - Antalya Korkuteli'deki İlköğretim Okulları Erişim BilgileriOsmanlı Devleti döneminde eğitim ve öğretim, köy camisinde yapılmakta, daha sonraki yıllarda da bugünkü Merkez Cami yanında, eğitim-öğretim için tahsis edilen bir evde (Bu okulun 1915 yılında var olduğu, okulumuzun ilk teftiş defterinden anlaşılmaktadır.) 1928 yılına kadar devam edilmiştir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında, devletin eğitime büyük önem vermesiyle memleketin her yanında okullar inşa edilmiş ve eğitimin hizmetine sunulmuştur. Antalya iline yapılan 3 yatılı okuldan ( diğerleri Çakırlar ve Kızıllı) biri olan köyümüzün ilk planlı okul binası 1928 yılında yapılmıştır.
Okul arsasının; Kara Mustafaların Bekir Ağa, Mehmet KARAOĞLU ve TUĞRULLAR’a ait olduğu söylenmektedir. O dönemde okulun yapılacağı yer konusunda köyümüzde anlaşmazlık çıkmış, dönemin muhtarı olan Şakir Ağa’nın ısrarı ile iki mahallenin ortasına yapılmasına karar verilmiştir. 30 dönümlük tarlanın 10 dönümünün okul arsası olarak bağışlandığı ifade edilmekte olup, şimdiki okulumuz da bu arsa üzerine yapılmıştır.
İlk Binamız
Okulun yapımı esnasında taşlık olan arazi köylüler tarafından temizlenmiş, köylü-devlet işbirliği ile tek katlı, asma tavanlı, 4 derslikli olarak yapılmıştır. Bina, çok amaçlı konferans salonu, kütüphane, işlik ve kooperatif salonları ile modern bir görünümdedir.
İlk binadaki eğitim öğretim,1936 yılına kadar, öğrencilerin günlük kıyafetleri ile devam etmiştir. Okullar Ekim ayında açılıp, 20 Mayıs’ta tatile girmiş, Cumartesi günleri öğleye kadar eğitim öğretim devam etmiştir. Okulun açıldığı ilk dönemlerde 3–5 yıl Küçükköy, Yelten ve Mamak’lardan (4.-5. sınıflar) öğrenci aldığı ve yaklaşık 90 öğrenci ile eğitim-öğretimi sürdürdüğü söylenmektedir.
İlk Öğretmenlerimiz
Okulumuzda görev yapan ilk öğretmenimiz Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün okul ve mahalle arkadaşı Selanikli Celal Efendi’dir.
Arap Şevki Bey, Hakkı Münür Bey, Fığlalı Musa Kazım, Mahmut Bey okulumuzda çalışan ilk öğretmenler olduğu teftiş raporlarından anlaşılmaktadır.
İlk kadın öğretmen ise Seher Hanım’dır.
1971 yılında olan büyük depremde ilk binamız büyük zarar görmüş, 1972 de kontrollü olarak yıkılmış ve bugün ayakta olan ikinci binamız 1972 yılında yapılmıştır. Arada geçen 1-1,5 sene zarfında ise eğitim-öğretime okul bahçesinde, köy kahvesinde ve çeşitli evlerde devam edilmiştir.
İkinci Binamız
1972 yılında yapılan ikinci binamızın ustalığını Ömer İŞBECER yapmıştır. Okulun bir an önce açılabilmesi için jandarma – köylü iş birliğine gidildiği söylenmektedir. Bu binamızda hala eğitim-öğretim devam etmektedir.
Bu binamızın yıpranan ve eskiyen pencerelerinin bir bölümü Müteahhit Süleyman DEMİR, bir bölümü de yerel imkânlarla PVC pencere olarak tamiratı gerçekleştirilmiştir.
Üçüncü Binamız
Derslik yetersizliğinden dolayı da (öğrenci mevcudunun 300-400 olduğu söylenmekte) üçüncü binamız 1982 yılında yığma-kagir tipinde ve iki katlı olarak yapılmış, dönemin Antalya Valisi Bahaettin GÜNEY’in katılımıyla 1985 yılında da resmi olarak açılmıştır.
Bu binanın 06.02.2002 günlü mimar ve inşaat mühendislerinden oluşan bir teknik heyetin verdiği rapor doğrultusunda, Antalya Valiliği İl Daimi Encümeninin 18.01.2005 tarih ve 13 sayılı kararı gereğince yıkılmasına karar verilmiştir. Bu karar gereğince oluşturulan komisyon tarafından okul binası 24.06.2005 tarihinde yerel imkânlar kullanılarak yıkılmıştır.
Dördüncü Binamız
Dördüncü okul binamız olan ve hala eğitim öğretime devam ettiğimiz okul, 2002 yılında yapılmıştır.
KURUMUN YAPISI
Büyükköy İlköğretim Okulu, bir kasaba ilköğretim okulu olup 1 Müdür vekili, 1 Müdür Yardımcısı, 5 kadrolu, 1 görevlendirme ve 7 ücretli öğretmeni bulunmaktadır. Okulumuzda 17’si anasınıfı, 88’i kız, 104’ü erkek öğrenci olmak üzere toplam 192 ilköğretim okulu, toplamda 207 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti verilmektedir.
Okulun finansman kaynakları: Okul Aile Birliği gelirleri ve hayırsever katkılarıdır.
Okul içinde olumlu ve etkili bir kurum kültürü vardır. Yatay ve dikey iletişim sağlıklıdır. Okulda karar alma süreçlerine herkesin katılımı sağlanır.
Okulda veli, çevre okul işbirliği üst düzeydedir. Milli Eğitim politikaları benimsenir ve okula hemen aktarılır.

Planlı Okul Gelişim Modeli ve TKY uygulamaları kapsamında TKY felsefesine ve ilkelerine uygun olarak model çalışmaları etkili şekilde yürütülür. OGYE yoluyla, çalışmalarda eğitime taraf olan herkes temsil edilir. Okulda çalışmalarda ekip çalışması benimsenmiştir. Her öğretmen eğitim teknolojini kullanmayı bilir ve bilgilerini öğretme sürecine aktarır.

Misyonumuz

Misonumuz; Kırsal kesimde eğitim öğretim faaliyetini sürdüren bir ilköğretim okulu olarak; milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda, Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen, kendi yeteneklerinin farkına vararak yeteneklerini tüm insanlığın yararına kullanabilen, bilinçli ve duyarlı bireyler yetiştiren bir okul olmaktır.


Vizyonumuz

Antalya genelinde kasaba ve köy ilköğretim okulları arasında en kaliteli okul olmaktır.


Değer ve İlkelerimiz

• Atatürk İlke ve İnkılâplarını hayata geçirmek öncelikli ilkemizdir.

• Birbirimize saygılı davranırız.

• Okulumuzda iletişim kanalları herkes için açıktır.

• Hizmet verdiklerimizin istek ve beklentileri bizim için önemli ve önceliklidir.

• Çevreyi korur ve geliştiririz.

• Çalışma felsefemiz sürekli gelişmedir.

• Herkes için eğitim anlayışıyla okulu çevreye açarız.

• Problemler çözülmek için vardır anlayışını benimseriz.

• Karar süreçlerine herkesin katılımını sağlarız.

• Öğrenciler bizim varlık nedenimizdir.

• Öğrenci merkezli eğitimi esas alırız.

• Her anlamda öğrencilerimize iyi bir model olmaya çalışırız.

• İnsanlarla olan ilişkilerimizde hoşgörüyü esas alırız.

• Başarıya asla sınır koymayız.

• Başkalarının başarılarını takdir eder ve destek oluruz.

• Eleştirilere ve önerilere açığız..

• Öğrencilerimizin tüm potansiyellerinin ortaya çıkmasını sağlayacak fırsatlar oluştururuz.

• Doğruluk, dürüstlük ve ahlaklılık temel ilkelerimizdendir.

• İnsan yaşamını bir değer olarak kabul eder ve insan haklarına saygı duyarız.

• Hedefimize hız kesmeden ulaşmaya çalışırız.

• Çalışanları tanır, yetenekleri geliştirir, fikirlerine değer verir, yeni fikir üretimini destekleriz.

• Aldığımız kararların gereğini yerine mutlaka getiririz.

• Tüm okul paydaşları ile bir uyum içinde çalışırız, öğrenci bizim önceliğimiz ve geleceğimizdir.

11 Kanun-i Sani 1335 tarihli Teftiş defterinin ikinci sayfası​
Teftiş defterlerinin günümüz alfabesine çevrilmiş halini okumak için tıklayınız...


Büyükköy İlköğretim Okulu Antalya Korkuteli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Büyükköy İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Büyükköy İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Büyükköy İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Büyükköy İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Bulunduğu Yer: ANTALYA / KORKUTELİ

Adı: BÜYÜKKÖY İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: Büyükköy Kasabası

Telefon Numarası: 2426461266

Faks Numarası: 2426461266

E-mail Adresi: Bilgi Yok

Web Adresi:ANTALYA - KORKUTELİ BÜYÜKKÖY İLKÖĞRETİM OKULU

Mazimizden fotoğraflar için lütfen tıklayınızKaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz​