Butto suikasti raporu açıklandı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Butto suikasti raporu açıklandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto'ya yönelik suikastı araştırmak için kurulan BM komisyonunun raporu bugün açıklandı. Raporda, güvenlik zafiyetine dikkat çekildi.


  Güvenlik önlemlerinin yeterince alınmış olması durumunda suikastın başarılı olamayacağı ifade edilen raporda, Pakistan güvenlik birimlerinin de suikastla ilgili soruşturma sürecinde kasıtlı olarak zorluk çıkardığı öne sürüldü.
  Başkanlığını Harold Wooms'un yaptığı BM Butto Cinayetini Araştırma Komisyonunun 65 sayfalık raporunda, Butto'ya yönelik birçok tehdit bulunduğu, suikastın başarılı olmasının, Pakistan'daki federel hükümet, eyalet ve yerel yönetimin sorumlu olduğu güvenlik zafiyetinden kaynaklandığı ifade edildi.
  Dönemin Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in başında olduğu hükümetin, Pencab eyalet yönetiminin ve Ravalpindi bölge polisinin Butto'ya yönelik olası bir suikasta karşı gerekli ve yeterli önlemi alması durumunda suikastın önleneceği vurgulanan raporda, suikastın bir numaralı zanlısının, ordu komutanlarından Beytullah Mesud olduğu kaydedildi.
  Beytullah Mesud, Müşerref yönetimince de El Kaide ile bağlantılı olmak ve suikasttan sorumlu olmakla suçlanmıştı. Butto taraftarları ise suikasttan Müşerref ve müttefiklerini sorumlu tutuyordu.
  Raporda, ''Komisyon, Butto'ya yapılan suikastı araştırmadaki polisin başarısızlığının kasıtlı olduğuna inanmaktadır. Aralarında bazı istihbarat görevlilerinin de bulunduğundan şüphelenilen bu yetkililer, profesyonel olmalarına rağmen gerekli girişimleri, incelemeleri gerektiği gibi yapmak konusunda emin değillerdi'' denildi.
  Butto'ya yönelik suikastın 15,5 yaşındaki birinin taşıdığı patlayıcıyı patlatmasıyla meydana geldiği belirtilen raporda, bu yaştaki bir çocuğun böyle bir eylemi tek başına yapmasına kimsenin inanmadığı vurgulandı.
  Pakistan yetkililerine ciddi, güvenilir bir soruşturmanın başlatılması çağrısında bulunulan raporda, ''bu tarihi önemi de bulunan çirkin suçun planını kimin hazırladığı, kimin emir verdiği ve kimin uyguladığının belirlenmesi ve sorumluların adalete teslim edilmesinin talep edildiği'' kaydedildi.
  Benazir Butto, 27 Aralık 2007'de Ravalpindi kentinde bir miting sırasında suikasta kurban gitmiş, dönemin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, suikastın soruşturulması amacıyla BM'den yardım istemişti. Konuyu araştıran BM Komisyonu, 30 Martta yapacağı açıklamayı, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin talebiyle bugüne ertelenmişti.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Butto suikasti raporu Forum Tarih
Web sitelerinde kullanmak için 40.000 Font Icon Button Font ve İconlar 24 Aralık 2010
Web Button Menu Maker 3.2 İndir Download Yükle W-X 19 Aralık 2009
Jenson Button McLaren'le anlaştı Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Pussycat Dolls - Buttons... (İngilizce -Türkçe) Yabancı şarkı sözleri 2 Kasım 2009
vBulletin Deutsch Default Buttons vBulletin Destek ve Sorunlar 6 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş