Burunca Köyü Büyükorhan Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Burunca Köyü Büyükorhan Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  burunca köyü bilgileri - burunca köyü tanıtım - burunca köyü resimleri  Burunca, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür. Yeşili ve Doğa'yı doya doya yaşayabileceğiniz,deresinde balık tutabileceğiniz harika bir yerleşim ve mesire yeridir.


  Tarihi

  Burunca Köyü,yaklaşık 650 yıllık bir Osmanlı köyüdür.Hala Osmanlı-Türk adetlerinin ve yaşam tarzının hüküm sürdüğü,Uludağ'ın eteklerine kurulu,yeşilin her tonunu görebileceğiniz şirin bir yerleşim yeridir. Aslında Burunca Köyü Büyükorhan'ın en eski yerleşim yeridir.Köy kazılarında çıkan tarihi kalıntılara baktığımızda buralarda Roma ve Bizans topluluklarının hüküm sürdüklerini görürüz.
  Kültür

  Burunca Köyü'nde düğünler hala Osmanlı adetlerine göre yapılmaktadır. Asker hayırı,Bayram gelenekleri,Bakır evleri ile harika bir Kültür yumağı oluşturur. Keşkek,Saraylı,Gözleme,Yufka,Tirit,Tarhana halen yapılmakta olan leziz yemeklerinden bir kaçıdır.
  Coğrafya

  Bursa iline 105 km, Büyükorhan ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 179
  2000 251
  1997 249
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat son bir kaç yıldır Burunca Köyü yerlileri dağlarında kendiliğinden yetişen MELKİ (Kanlıca Mantarı)toplama ve pazarlamacılığıyla gelirlerini ve geçim kalitelerini artırmışlardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,ayrıcakanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burunca Köyü Büyükorhan Forum Tarih
Burunca Köyü Bafra Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Burunçayır Köyü Besni Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Burunçayır İlköğretim Okulu Besni Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş