Burun ve göğüs estetiği

'Güzellik & Bakım' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Burun ve göğüs estetiği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaptığı başarılı operasyonlar ve Türkiye'ye getirdiği yenilikler ile adını duyuran Op.Dr. Barış Çakır göğüs ve burun estetiği üzerine tüm bilinmesi gerekenleri anlattı.

  -Kadının burnu ile sırtı arasında bir ilişki kurmuşsunuz. Bunu biraz anlatır mısınız?

  -Ben bu işi para için yapmıyorum. Bu işten nasıl zevk alırız, bir sanat gibi görürsek. Bayanlarla erkeklerin burnuna tam karşıdan bakıldığında farklarını ortaya koyan sanatsal bir bakış açısı. Ben şimdi erkeklerin burnu daha dar kadınların daha geniş dersem bu fazla bir şey ifade etmez. Bu benim gözlemlerin sonucunda çıktı. Kadınların burnunun ortası daha geniş oluyor kadınların ise daha dar aynı oran insan vücudunda da var. Kadınlar da belden kalçaya doğru genişleyen bir vücut erkeklerde ise daha kaslı ve sert bir vücut bunların burunda da olduğunu farkettim.

  -Sizin için burun değil sanat yapıyor diyorlar bu konuda ne diyorsunuz.

  Bizim meslekte de usta çırak ilişkisi var bende ya ustamım el hareketleri onun bakışını alıcaktım ya da bir sanat bakışı katacaktım.Estetik cerrahisiyim ama ne kadar estetik eğitimi alıyoruz hiç... Bende bu eksikliği gidermek için Güzel Sanatlar okudum.

  -Burun estetği yaparken kendinize belirlediğiniz bir portre var mı?

  Ben bundan olabildiğince uzak durmaya çalşıyorum.Ben doğallıktan yanayım ve kişiye göre bu değişir. Zaten doğal burun isteyenler hep beni arayıp buluyorlar.

  -Estetiği psikoloji ile de ilişkilendirebilir miyiz? Kadınlar genelde buraya gelip mutlu olup çıkıyorlar bir bakıma terapi oluyor.

  Kesinlikle evet çünkü bana hasta insanlar gelmiyor sağlıklı insanlar geliyor.Karın ağırması bir hastalık ama burnumu küçültmek istiyorum bir hastalık değil o yüzden insanların yüzlerine yakışan operasyonlar yapıldığında onlarda mutlu çıkıyorlar.

  -Estetik yaşı düştü mü? Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında..

  Güzellik yaşı artık kadınlar için 16-17 erkekler içinde böyle. Flört yaşı düştü bunlar düşünce güzel olma isteği ve estetik yaşı da düştü. Şimdi bir insanın
  13 yaşında estetik olması gereksiz çünkü daha ergenlik çağında ve vücuttaki değişikliklerle birlikte burnuda büyüyebiliyor. Sadece sağlıklı bireyler için değil
  Büyürken burnu bir darbe almış bayan ya da erkek kendini iyi issetmiyorlar ve estetik yaptırmak istiyor olabilir.

  -Hastaların beklentilerinin olmadığı zaman ya da sorun yaşadığınız operasyonlar var mı?

  Artık herşey bilgisayarda yapılıyor ve herşeye hasta ile karar veriliyor bunun çok büyük bir artısı var siz hastanın beklentilerini biliyorsunuz hastada ameliyattan sonra ne olcağını nasıl çıkıcağını biliyor ve ameliyata daha rahat giriyor. Teknoloji çok ilerledi ameliyattan önce bilgisayar tasarımı ile ne yapacağına karar verebiliyosun ameliyyatta deneme yanılma olmuyor. Ama tabi yüzde yüz bilgisayar tasarımı gibi olacak diye bir şey yok.

  -Genel olarak kabul görülen güzellik ayrıntıları nelerdir? Bir burun sizce nasıl olursa estetiğe ihtiyaç vardır?

  Estetiğin koşulları oran ve simetridir. Bu vasıflardan yoksun objeler göze hoş görünmezler. Estetik müdahale sonrası, doğada bulunmayan sonuçlar ortaya çıktığında yapay duracaktır. Kuzey Avrupa ülkelerindeki kibar hatlara sahip insanlardaki küçük burun ülkemizdeki insanların yüzüne yakışmayacağı da aşikârdır. Her hastanın kendi yüzüne uygun bir burun yapmak gerekir. Garip gelebilir ama kimi hastaların burun cerrahisi planı, burnu küçültmek değil, büyütmek olmaktadır. Elmacık kemikleri, çene kemikleri, alın kemiği iri olan bir kişinin yüzüne Rus ırkına uygun bir burun yapılırsa; burun, yüzün ortasına sonradan eklenmiş gibi durabilir. Hastanın yüz yapısı operasyon planlanmasında esas alınmalıdır.

  -Yüzümüze önden bakıldığında yatay düzlemde 3 bölümden oluşur. Orta bölümü burun oluşturur ve bu üç bölümün birbirlerine eşit olması gerekir.

  -Burun boyutları, yüz boyutları ile uyumlu olmalıdır.

  -Önden bakıldığında, burun deliklerinin sadece giriş bölümü görülmelidir. Deliklerin 0,5 cm den daha gerisi görünmemelidir.

  -Burun ucu simetrik, aynı yükseklikte iki tepecikten oluşmalıdır. Sivri bir burun ucu doğal görünmez.

  -Burun ucunu oluşturan kıkırdakların kenarları, burnun alt kısmında belli belirsiz görünmelidir.

  -Burun ucu burnun genelinden kopup ayrı bir parça gibi görünmemelidir.. İşin özeti şudur ki: yeni tanıştığınız bir kimse burnunuzla ilgili bir operasyon geçirdiğinizi anlamamalıdır. İşin sırrı doğal burnu iyi analiz etmektir.

  -Burun ameliyatlarında açık ve kapalı ameliyatlardan siz hangisini tercih ediyorsunuz?

  Açıkta deriyi kaldırıyorsunuz kapalıda belli bir yerden giriyorsunuz.Kapalı ameliyat daha avantajlı şişlik daha az oluyor ve çubuk iniyor Açık ameliyat daha uzun süre şiş kalıyor ama herşeyi görerek yapıyorsunuz. Ben açık yaparım açık iyidir ya da kapalı yaparım kapalı iyidir yaklaşımı doğru değil. Kolay burunlarda kapalı zor burunlarda ise açık yapıyorum. Teknoloji ile birlikte aletlerimiz de inceldi böyşece morluk ve şişlikler daha az oluyor.

  -Biraz meme ameliyatlarından bahseder misiniz?

  Meme ameliyatlarından son zamanlarda damla silikon ciddi bir şekilde yuvarlak silikonunun önüne geçmeye başladı.Yuvarlak silikon memnin şekline tam oturmaz bu yüzden kas arkasına konur. Bunun için bir kası iptal etmeniz gerekiyor. Ama bu kaz mesela tenis oynarkaen kullanılıyor ve çok lazım yüzerken önemli bir kas tekerlekli sandalyeyi çevirirken en çok o kas kullanılır. Bu kası neden iptal edilim bunu iptal etmeden amliyat etmenin bir yolu var mı? Bunu damla silikon ile gerçekleştiriyoruz.Kas üstüne damla silikon kullanırsanız daha rahat olur.

  -Meme büyütme ameliyatlarında neden damla silikonu tercih ediyorsunuz?

  Silikon protez, meme dokusunun altına ya da göğüs kasının arkasına yerleştirilir. Yuvarlak, damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi protez tipleri bulunur.

  Protez (silikon) ile meme göğüs büyütmede amaçlar:

  2002 yılında literatüre giren bir teknik olan subfasyal(kas zarı altı) planı kullanıyorum. Kas altı, meme altı ve dual plan gibi adı sık duyulmuş bir teknik değildir ancak avantajları fazla olması nedeniyle kullanımı artmaktadır. Dr. Seyhan Çenetoğlu’nun bir kongre konuşması sonrasında başladım.

  -Memenin üstünde bulunduğu tüm kasların fasyaları ile kasların arasına koyulur.

  -Teknik olarak, kas altı ve kas üstü tekniklerden daha zordur ve daha uzun sürer.

  -Silikonun zaman içinde aşağıya kaymasını engeller.

  -Silikonu, meme dokusundan ayırır ve silikon meme dokusuna temas etmez

  -Hiç bir kas kesilmez.

  -Kas kesilmesine bağlı fonksiyon kaybı ve ağrı olmaz.

  -Kollar bele doğru bastırıldığında silikonlar hareket etmez yada yanlara doğru kaçmaz.

  -Plajda, kolanızı, kendiniz uzanıp alabilirsiniz, gögüslerinizin hareket etmesinden endişelenmezsiniz.

  -Meme başı sinirinin geçtiği meme yan tarafında, serratus kasının fasyasının altından ilerlendiği için, az kanama olur ve sinirin korunması kolaydır.

  -Ortada bir gerçek var ki bu da, göğüs yuvarlak değildir. Yukardan hafif bir eğimle, meme başına doğru yükselir ve meme başından sonra daha keskin bir yay yaparak meme altına doğru döner. Bu ihtiyaç nedeniyle anatomik protezler üretilmeye başlandı. ikinci ihtiyaç ise dokunulduğunda daha doğal bir his verecek protezler. silikon uygulanan meme güzel görünmeli ve yumuşak olmalı. bu ihtiyaçta jöle kıvamlı sıvı silikonlu protez üretimine neden oldu.

  -İz konusunda avatajlıdır.

  -Kanama kontrolü zor yapılır.

  -Genellikle kas altı plan için kullanılır Zor bir tekniktir.

  -Meme altı hizasını ayarlamak kolay değildir.


  İz iyi kamufle olur.

  -Meme dikleştirme ameliyatları genelde hamilelikten ve emzirdikten sonra mı tercih ediliyor, dikleştirmek için de meme büyütmede olduğu gibi bir operasyon gerekiyor mu?

  Hamilelik, emzirme ve yer çekimi etkileri nedeniyle yıllar içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder, şeklini yitirir ve ileriye olan mesafesi azalır. Bununla beraber meme başının etrafındaki koyu renkli cilt genişler.

  Meme dikleştirme operasyonu meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahidir. Dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu küçültülür. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkündür.

  Memede hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protezler ile hacmi arttırmak gerekir. Kadınlar bu farkı göğüslerinin sutyen içerisinde hacimlerine bakarak karar verebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burun göğüs estetiği Forum Tarih
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir? Genel Sağlık 11 Aralık 2012
Burun, Burnun Özellikleri, Burun Görevleri Ve Burun Sağlığı Genel Sağlık 9 Ağustos 2012
Burun, Burnun Özellikleri, Burnun Görevleri, Burun Sağlığı Genel Sağlık 9 Ağustos 2012
Burun Buruna Gelmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 25 Temmuz 2012
Buruna Su Kaçması Orucu Bozarmı? Oruç-Hac-Zekat 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş