Burun Tıkanıklığı-Burnunuzun Yarsını Değil Tamamını Kullanın

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Burun Tıkanıklığı-Burnunuzun Yarsını Değil Tamamını Kullanın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Burnunuzun yarsını değil tamamını kullanın

  Uzmanlar, burun tıkanıklığının başka hastalıklara da yol açabileceğini belirterek, bu konuda burundan nefes almakta güçlük çeken vatandaşlara uyarılarda bulundu.
  Adıyaman Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Murat Kar, burun tıkanıklığının ve bununla birlikte nefes alışverişinde güçlük çekmenin insanlığın en eski şikayetlerinden biri olduğunu söyledi.

  Bu sıkıntıların nedenlerinin bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Kar, "Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok zorluk çeker. Doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında bazen benzer noktalarda olabilmektedir. Özellikle şikayetlerine birden fazla şeyin neden olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır. Bu sınıf içinde burnun ve ince bir kıkırdaktan oluşan ve burnu iki ayrı bölüme ayıran burun septumunun bozuklukları incelenir. Bu bozukluklar genellikle insanın hayatında geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Kaza çocukluk çağında olmuş olabileceği gibi unutulmuş bile olabilir. Yeni doğan bebeklerin yüzde yedisinde doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Şu bir gerçektir ki insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. Bu nedenlerden dolayı burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülen nedenlerdir.

  Eğer bunlar soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir. Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi vardır. Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir. Bu kategori içinde yer alan başka nedenler arasında burun tümörleri ve yabancı cisimler de vardır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir. Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır" dedi.

  Enfeksiyon hastalıklarına da değinen Uzm. Dr. Murat Kar, bir insanın yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebileceğini kaydederek:"Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Virüs bir kere buruna yerleşince vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarıveya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Ani sinüs enfeksiyonlarında burunda tıkanıklık, Koyu bir akıntı, hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yanaklarda ve üst dişlerde, gözler arasında ve gerisinde veya üzerinde ağrı ve hassasiyet bulunur. Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı yapabilirde yapmayabilir de. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir. Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir" diye konuştu.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burun Tıkanıklığı Burnunuzun Forum Tarih
Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2011
Burun Tıkanıklığı İçin Doğal Yöntemler Genel Sağlık 29 Mart 2011
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Aralık 2010
Yenidoğan Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Kasım 2010
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Nelerdir? Genel Sağlık 11 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş