Burun kanamaları ölümle sonuçlanabiliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 19 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Burun kanamaları ölümle sonuçlanabiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA)- Dr. Saim Ergün, sık aralıklarla meydana gelen ve çoğunlukla dikkate alınmayan burun kanamalarının ölümle bile sonuçlanabildiğini belirterek, "Burnun arka kısmında büyük damarlardan oluşan arka burun kanamaları daha ciddi seyrederler. Daha çok orta ve ileri yaştaki hastalarda görülür" dedi.

  Amerikan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Dr. Sami Ergün, burun kanamalarının yaş ve cinsiyet ayrımı olmadan tüm insanlarda görülebildiğini söyleyerek, "İnsanların yüzde 60'ı hayatlarının bir döneminde burun kanamasına maruz kalırlar. Büyük çoğunluğu kolaylıkla kontrol altına alınabilen hatta kendiliğinden duran kanamalar olmasına karşın hastayı ve çevresini korkutarak panik ve telaşa yol açar. Burun solunum havasını ısıtır, nemlendirir ve temizler. Bu görevini zengin ve yüzeyel damar yapısı sayesinde başarır. Burun orta bölmesinin ön kısmında atar ve toplar damarlar birleşir ve geniş yüzeysel bir ağ yapar. Özellikle çocuklarda kanamaların büyük çoğunluğu bu bölgeden oluşur. Bu kanamalar ön burun kanamasıdır. Burnun arka kısmında büyük damarlardan oluşan arka burun kanamaları daha ciddi seyrederler. Daha çok orta ve ileri yaştaki hastalarda görülür" diye konuştu.

  Burun kanamasının nedenlerini de sıralayan Dr. Sami Ergün, "Burun içi nedenler, burun mukozasının kuruluğu, burun karıştırmalar, burun iltihapları, allerjik nedenler, sinüzit, buruna gelen darbeler, burun ve sinüslerin iyi ya da kötü huylu tümörleri. Sistemik nedenler arasında ise sistemik kan hastalıklıkları (lösemi vb.), damar hastalıkları (anevrizma vb.), kanama, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal bozukluklar, kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin vb.), tansiyon yüksekliği yer alır" dedi.

  Dr. Sami Ergün, nedenine bakılmaksızın ilk yapılacak işin kanamanın durdurulması olduğunu belirtirken, evde yapılabilecek uygulamaları şöyle sıraladı;

  "İlk olarak hasta sümkürtülür ve burun içi pıhtı temizlenir. Varsa burun spreyi sıkılır (otrivine, iliadin, burnil gibi). Baş yüksekte tutularak ve öne eğilerek burun ön kısmı 7-10 dakika sıkılır. Burun içine kremlenerek pamuk tampon konulabilir. Burun köküne-alına buz uygulanabilir. Baş kesinlikle arkaya yatırılmaz. Bunlara rağmen kanama durmuyor ve tekrarlıyorsa, hızlı ve çok kan kaybına neden oluyorsa yada genel durum bozulduysa, doktora başvurulur. Hastanede ilk olarak burun temizlenir ve kanama odağı tespit edilir. Ön ya da kolay ulaşılabilir kanama odakları koterize edilir. Koterizasyon basit, ağrısız ve etkili bir kanama durdurma yöntemidir. Kontrol altına alınamayan kanamalar ön ya da arka burun tamponu ile durdurulur. Daha sonra gerekiyorsa kanama nedenini bulmaya yönelik tetkikler yapılır."mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burun kanamaları ölümle Forum Tarih
Burun Kanamaları Sebepleri Genel Sağlık 18 Ekim 2010
Burun kanamalarında ne zaman doktora gidilmeli Genel Sağlık 3 Mayıs 2010
Gebelikte Burun Kanamaları Gebelik ve Annelik 1 Aralık 2009
Burun Kanaması , Burun Kanamalari , Burun Kanamalarinda Yapilmasi Gerekenler Genel Sağlık 15 Nisan 2009
Burun Kanamaları / Burun Kanamaları Hakkında Genel Sağlık 25 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş