Bursayı tanıtan yazı örneği kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bursa’yı tanıtan yazı kısaca,

Bursa adı, Bitinya Kralı I. Prusia’dan gelmektedir. M. Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihi vardır. Bursa’nın eski adı Hüdavendigar’dır. Cumhuriyet döneminde bursa olarak değiştirilmiştir. Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyükşehridir. Yaşanabilir şehirler arasında dünyada 28., Türkiye’de 1. sıradadır.

Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyükşehri olarak yaklaşık 3 milyon nüfusa sahiptir. Şehir önemli ihracat kentlerinden biridir. Sanayi alanında oldukça gelişmiştir. Şehirde tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır.

Bursa deyince aklımıza en güncel olarak ipek böcekçiliği, şeftali, kestane şekeri ve otomotiv sanayii gelmektedir. Şehrin tarihi ve kültürel dokusu nedeniyle de camiler, medreseler, türbeler, mezarlar, müzeler akla gelir.

bursa-.jpg


Bursa, Osmanlı Devleti’ni adeta kuran bir şehirdir. Osmanlı’nın kuruluş yıllarına ait eserler ve o yılların şahsiyetleri Bursa civarında bulunmaktadır. Bursa tarihin akışını değiştirmiş birçok tarihi şahsiyetin metfun bulunduğu bir şehirdir.

Bursa’da Uludağ bölgenin en yüksek dağıdır. Kış turizminin de gerçekleştiği Uludağ, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Bursa’da Ulucami en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Bursa’da birçok tarihi belde ve köy bulunmaktadır. Cumalıkızık da bunlardan biridir.

Bursa’nın şeftalisi, kestane şekeri meşhurdur. Bunun yanında iskenderi de meşhurdur. En çok bilinen ve beğenilen bir et yemeği olarak Bursa’ya özeldir.

Bursa, tarihi ve kültürel dokusuyla sosyal bir şehirdir. Türkiye’nin önemli ticaret şehirleri arasındadır. Eğitim, sağlık ve ulaşım hizmetleri oldukça gelişmiştir.
 

Üst