Bursa'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bursa'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bursa'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler

  Bursa denilince akla gelen lezzetler arasında bulunan İskender kebap, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı ve pideli köfte, ramazan ayına özgü olmasa da ramazan sofralarını süsleyen yemekler arasında da ilk sırada yer alıyor.

  Türk mutfağına ait her türlü yemeği tatma imkanının olduğu ancak mahalli yemekler konusunda oldukça fakir olan Bursa’da, Osmanlı’ya başkentlik yaptığı yıllarda ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan “fukara keşkülü” geleneği hala devam ediyor.

  “Fukara keşkülü”, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni Sultan Süleyman’ın padişah olduğu dönemde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili sütlü bir tatlı. Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan tatlının hikayesi şöyle:
  “Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşküllerde birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşkül adı verilen kaplarda toplanan bu paralar da imaretlere verilir, fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuş.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bursa'da Ramazan Sofraları Forum Tarih
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
Bursa'daki Dağların İsimleri Nelerdir? Bursa Tanıtımı 13 Mart 2011
En Güzel Bursa Resimleri - Bursa'dan Harika Görüntüler Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 25 Şubat 2011
Bursa'da son durum Diğer Takımlar 15 Aralık 2009
Sinemanın çınarları Bursa'da buluşuyor Kültür Sanat Haberleri 18 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş