Bursa - Yıldırım - Mimar Sinan Anadolu Teknik Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bursa - Yıldırım - Mimar Sinan Anadolu Teknik Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Sinan Anadolu Teknik Lisesi - Bursada Bulunan Liseler

  OKULUMUZUN TARİHÇESİ

  OKULUN TARİHÇESİ:Dünyadaki teknik gelişmelerin temelinde şüphesiz Endüstriyel Teknik Eğitim Kurumlarının önemi büyüktür. Ülkemizde gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmesi teknik alandaki başarısına bağlıdır. Bu amaçla bu gün ülkemizde çeşitli dallarda eğitim veren Endüstriyel Teknik Eğitim Okullarının sayısı her geçen gün artmaktadır. İşte bunlardan birisi olan okulumuz Ucuz Meskenler Semtinde 1989-1990 öğretim yılında Bursa Ucuz Meskenler Endüstri Meslek Lisesi olarak açılmıştır.

  Okulumuz ilk açıldığında Elektrik, Tesviye ve Metal İşleri Bölümlerinde üç yüz sekiz öğrencisi ile öğretime başlamıştır. Daha sonra İl Danışma Kurulu kararı ile okulumuzun adı “MİMAR SİNAN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ” olarak değiştirilmiştir.

  1991-1992 öğretim yılında ise okulumuza Teknik Lise Makine bölümü ile Mobilya ve Dekorasyon Bölümü, 1994-1995 öğretim yılında ise Anadolu Teknik Lisesi Makine Bölümü 1996-1997 öğretim yılında Anadolu Meslek Lisesi İlave edilmiş olup okulumuzun adı da “BURSA MİMAR SİNAN ANADOLU TEKNİK LİSE, ANADOLU MESLEK LİSE, TEKNİK LİSE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ” olmuştur.2003-2004 Öğretim yılında Bilgisayar Bölümü , 2005-2006 öğretim yılında Elektronik Bölümü açılmıştır.

  Öğrencilerimizin mesleki ve teknik bilimlerle donatılmanın yanında Atatürk ilke ve inkılâpları , doğrultusunda yetiştirilerek, ülke kalkınmasına katkı sağlayacak elemanlar hazırlanmaktadır. Okulumuzda TAM GÜN TAM YIL eğitim kapsamında eğitim öğretim yapılmaktadır. Bu nedenle hafta içi saat 19.00- 22.00 , Cumartesi günleri 08.00-17.00 saatleri aranda Tesviye Açık Öğretim Lisesi öğrencisine yüz yüze eğitim verilmektedir.

  OKULA ÖZEL BİR İSİM VERİLMİŞSE VERİLİŞ AMACI: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her dereceli resmi ve özel kuruluşları ad verme yönetmeliğini 7.maddesi doğrultusunda tarihimizde olumlu ün yapmış kişilerin adları verile bilir hükmündün hareketle Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Kurumunu 88/14 sayılı kararı ile Ucuz Meskenler Endüstri meslek Lisesi Olan okulumuzun adına Bursa Mimar Sinan Endüstri meslek lisesi olarak değiştirilmesi Bakanlık Makamına teklif edilerek 06.07.1990 tarih ve 8899 sayılı onay ile uygun görülmüştür.

  Okulumuz meslek teknik eleman yetiştirmesi kısaca sanatkâr yetiştiren bir kuruluş olması, ayrıca Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça kendini daha büyük işler yapmak için güç ve kudret bulacaktır.” veciz sözünden hareketle büyük sanatkar, büyük usta Koca Sinan’ın adını yaşatılması yetişen yeni neslin ecdadımızı daha iyi tanıması ve örnek alması düşüncesi ile bu isim verilmiştir.


  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
  Bulunduğu Yer: BURSA / YILDIRIM
  Adı: MİMAR SİNAN ANADOLU TEKNİK LİSESİ, ANADOLU MESLEK LİSESİ, TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
  Adresi: MİMAR SİNAN MAH.MERAL SOKAK NO:28 YİLDİRİM/BURSA
  Telefon Numarası: 2243662672
  Faks Numarası: 2243686848


  Bursa Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bursa Yıldırım Mimar Forum Tarih
Yıldırım Anaokulu Bursa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Bursa - Yıldırım - Yıldırım Bayazıt İmkb Anadolu Teknik Lisesi Ve Endüstri Meslek Lis Liselerimiz 9 Temmuz 2010
Bursa - Yıldırım - Yıldırım Ticaret Meslek Lisesi Liselerimiz 21 Haziran 2010
Bursa - Yıldırım - Yeşilyayla Anadolu Teknik Lisesi Liselerimiz 21 Haziran 2010
Bursa - Yıldırım - Bursa Yıldırım Sağlık Meslek Lisesi Liselerimiz 20 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş