Bursa Sanayisi Hakkında Bilgiler

'Bursa Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bursa Sanayisi Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bursa ekonomisi - bugünki bursa sanayi - bursa sanayisi hakkında


  Bursa’nın bugünkü ekonomik yapısı içerisinde,ülke ekonomisini temsil eder mahiyetteki temel sektörlerin başında tekstil gelmektedir. Tekstil sektörü geçmişten günümüze, Bursa’nın geleneksel endüstri dokusunda, odak sayılabilecek bir görünüm sergilemektedir.Türkiye’de kurulan 11 adet sentetik iplik fabrikasının 8’i, Bursa’da bulunmaktadır. Ayrıca dünyada bu kadar iplik fabrikasının bir arada bulunduğu tek bölge Bursa’dır. Tekstil sektörü yapısal bakımdan Bursa’da ihracatın omurgasını oluşturmaktadır.Bursa’da diğer önemli sanayi dalları, otomobil ve muhtelif yedek parça üretimini içine alan otomotiv endüstrisi’dir.Bugün Bursa’mızda iki adedi binek tipi otomobil,bir adet minibüs, az sayıda kamyonet ve de otobüs üretiminin gerçekleştirildiği 4 adet otomobil üretim fabrikası mevcuttur. Bursa’da motorlu kara taşıtları için çok sayıda parça ve aksesuar imalatı yapılmaktadır. Bursa da imalat sanayi içerisinde, gerek üretim çeşitleri, gerekse üretim miktarları açısından en geniş faaliyet alanına sahip sektör budur.Bursa’da sanayiye yön veren bir başka önemli sektör de, makine imalat sanayii’dir. Makine sanayisinde faaliyette bulunan kuruluşların çoğu, döküm ameliyesinden, nihai kullanım safhasına kadar geniş bir işlem sürecine sahip bulunmaktadır. Yine Bursa sanayisi açısından özel önem taşıyan bir başka sektör, gıda endüstrisi’dir. Bursa’da gıda endüstrisine ilişkin olarak hemen her dalda faaliyet gösteren Şrmalar mevcut-tur.
  [​IMG]
  Özellikle meyve suyu, alkolsüz içki, konserve,konsantre salça üretiminde Bursa’damevcut kapasiteler, Türkiye genelinde önemli paya sahiptir. Bursa’nın imalat sanayisi içerisinde, ülke ekonomisi açısından önem teşkil eden daha pek çok sektör, belirli ağırlıklara sahip bulunmaktadır. Bunlar içerisinde, kimya, deri konfeksiyon,demir çelik, metal ana sanayi, çimento,madeni eşya, mobilya, inşaat taahhüt sektörlerien önemlilerindendir.Bursa, sanayi tesislerinin sayısı, kurulu güç kapasitesi miktarı itibariyle, “Türkiye’nin anayiÜssü”durumundadır . Bursa’nın ticaret,sanayi, tarım, turizm ve hizmet sektörlerinde meydana gelen hızlı gelişmeler, istihdamda da önemli artışlar meydana getirmiştir. Özellikle çok çeşitli kumaş, konfeksiyon, suni ve sentetik iplik, havlu bornoz, pamuk ipliği, makine, otomobil ve yedek parça, çeşitli gıda maddeleri, yaş meyve ve sebze, deri konfeksiyon, tütün,zeytin gibi maddeler ihracatın en önemli kalemlerini oluşturmaktadır.Bursa’dan gerçekleşen ihracatta, tekstil dokuma,konfeksiyon, otomotiv, makine ve madeni eşya, gıda, deri konfeksiyon sektörlerine ait olanlar, ilk sıraları oluşturmaktadır.Bursa ekonomisinin bu etkin güce kavuşmasında, Bursa’daki Organize Sanayi Bölgeleri’nin çok büyük rolü bulunmaktadır.

  İl sınırları içinde Organize Sanayi Bölgeleri kanunu çerçevesinde tüzel kişilik sıfatını kazanmış 13 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bu sanayi bölgeleri içerisinde 3 adedinin altyapı ve kamulaştırma çalışmaları devam etmekte olup, diğer 10 adedi Şilen faaliyet göstermektedir.Ayrıca 5 yeni Organize Sanayi Bölgesi’nin de kuruluş çalışmaları devam etmektedir.Tüzel kişilik kazanmış olan 13 adetsanayi bölgesinin; toplam büyüklüğü 3.156 hektardır. Faaliyet gösteren toplam tesis sayısı 959 adettir. Toplam çalışan sayısı ise 102.500 kişidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bursa Sanayisi Hakkında Forum Tarih
Bursayı tanıtan yazı örneği kısaca Bursa Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 Bursa nüfusu Bursa Tanıtımı 31 Ocak 2017
Evliya Çelebi’nin anlattıklarıyla Bursa ile ilgili neler söylenebilir kısaca Bursa Tanıtımı 18 Ocak 2017
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
2016 Bursa nüfusu kaçtır? Bursa Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş