Bursa Hamamları

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bursa Hamamları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski Hamam - Babasultan Hamamı - Aksu Köyü Hamamı


  Aksu Köyü Hamamı


  Bu hamamın ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olan hamamın kuzeyine soyunma mekanı, güneyine ılıklık, bunun doğu ve batısına da sıcaklık, halvetler ve su deposu eklenmiştir.

  Doğu-batı doğrultusundaki soyunmalık dikdörtgen planlı olup, üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Buradan geçilen dikdörtgen planlı ılıklık tekne tonoz ile örtülü olup, güney duvarının ortasındaki bir kapıdan da sıcaklığa geçilir. Sıcaklık doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, iki sivri kemerle üç bölüme ayrılmıştır. Orta bölüm pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. İki yanda kalan bölümler de düz tavanlıdır. Güney duvarındaki birbirlerine simetrik kapılarla kare planlı tromplu halvetlere geçilir.

  Babasultan Hamamı


  Babasultan Hamamı, Babasultan Camisi ve türbesi ile birlikte Orhan Gazi (1324-1362) tarafından yaptırılmıştır.

  Hamam, kare planlı bir bölüm ile dikdörtgen bir bölümden meydana gelmiştir. Bunların doğusuna külhan ve su deposu eklenmiştir.

  Eski Hamam


  Bu hamamın da ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

  Kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı bir yapıdır. Hamamın girişinde ılıklık, onun güneyinde sekizgen kasnak üzerine oturtulmuş kubbeli bir sıcaklık ile birbirinin eşi iki küçük halvetten oluşmaktadır.

  Yapımında moloz taş ve tuğla kullanılmış, kubbe ve duvarların saçak altlarında dört sıra tuğladan testere dişleri ile bir bezeme yapılmıştır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bursa Hamamları Forum Tarih
Bursayı tanıtan yazı örneği kısaca Bursa Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 Bursa nüfusu Bursa Tanıtımı 31 Ocak 2017
Evliya Çelebi’nin anlattıklarıyla Bursa ile ilgili neler söylenebilir kısaca Bursa Tanıtımı 18 Ocak 2017
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
2016 Bursa nüfusu kaçtır? Bursa Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş