Bursa Atatürk Müzesi Bilgileri ve Resimleri

'Bursa Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bursa Atatürk Müzesi Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bursa atatürk - bursa atatürkün evi - atatürk evi bursa - bursada atatürk müzesi  Bursa Atatürk Evi Müzesi  Çekirge caddesi üzerinde bulunan tarihi binanın 19. yüzyıl sonlarında yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Çatı katı dahil 3 katlıdır. Dönemin en güzel mimari örneklerinden biridir.

  [​IMG]

  Atatürk’ün Bursa’ya ikinci kez gelişlerinde (20-24 Ocak 1923) Bursa Belediyesi tarafından sahibinden satın alınarak kendisine armağan edilmiştir.  Atatürk, Bursa’ya her gelişinde kendisine armağan edilen bu köşkte kalmış, 1938’de köşkü Bursa Belediyesi’ne hibe etmiştir.

  [​IMG]

  1938 yılından sonra Bursa Belediyesi tarafından Emekli Sandığı’na satılmış, Emekli Sandığı da 06.02.1968 tarihinde köşkün kullanımını Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devretmiştir.  Köşk, 29 Ekim 1973’te, Cumhuriyet’in 50. yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.  Atatürk Müzesi’nin birinci katında; kabul salonu, yemek salonu ve dinlenme odası bulunmaktadır. İkinci katta ise; yatak odası, çalışma odası ve limonluk bölümü mevcuttur. Atatürk Müzesi’nde sergilenen eşyaların tamamına yakını Atatürk’ün kullanmış olduğu orijinal eşyalardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bursa Atatürk Müzesi Forum Tarih
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Gürsu Bursa Bursa Tanıtımı 5 Ocak 2012
Atatürk'ün Bursa Konuşması Atatürk Hakkında Herşey 20 Mayıs 2011
Atatürk'ün Bursa Nutku Nedir Atatürk Hakkında Herşey 20 Mayıs 2011
Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Gemlik Bursa Bursa Tanıtımı 21 Nisan 2011
Atatürk ve Bursa hakkında bilgi Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş