Burnout (Tükenmişlik) sendromu nedir

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Burnout (Tükenmişlik) sendromu nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavak Yelleri Efenin hastalığı
  Dağhan Külegeç'in hastalığı
  Tükenmişlik hastalığı

  Tükenmişlik sendromu duygusal, fiziksel, zihinsel bulgu ve belirtiler içermektedir ;
  Duygusal tükenmişlik belirtileri ; Depresif duygulanım, desteksiz, güvensiz hissetme, ümitsizlik, evde gerilim ve tartışma artışı, kızgınlık, sabırsızlık, huzursuzluk gibi negatif duygularda artış, nezaket, saygı ve arkadaşlık gibi pozitif duygularda azalma olarak görülebilir.

  Fiziksel tükenmişlik belirtileri ;
  Güçsüzlük, kronik yorgunluk, enerji kaybı, yıpranma, hastalıklara karşı daha hassas olma, sık baş ağrıları, bulantı kas krampları, bel ağrısı, uyku bozuklukları gibi değişik sorun ve yakınmaları içerir.
  Zihinsel tükenmişlik duyguları ise ; Doyumsuzluk, kendine işine ve genel olarak yaşama karşı negatif tutumlar içerebilir. bunların sonucunda ise işi bırakma, savsaklama gibi davranışlar görülebilir.
  Ayrıca tükenmişlik sendromunun oluşmasında etkili olduğu düşünülen 3 durum dikkati çekmektedir :
  Rol Çatışmaları : Birbiriyle çakışan sorumluluklar taşıyan insan, öncelikler koyarak sorumluluklarını sıralamak yerine, herşeyi aynı düzeyde iyi yapmaya çalışabilir. Bu durumda yorgun düşer ve sonuç tükenmişilk sendromu olur.
  Rol Belirsizliği : Çalışan kendisinde iyi bir kariyer portresi çizmesinin beklendiğini bilir ama kendisine rehberlik ya da model alacağı biri olmadığından bunu nasıl başaracağından emin olamaz. Ve bunun sonucunda da faydalı olacak hiçbirşeyi başaramadığı kanısına kapılabilir.
  Aşırı yüklenme : Hiç kimseye hayır diyemeyerek altından kalkabileceğinden çok daha fazla sorumluluk yüklenen kişi sonuç olarak tükenme noktasına dayanabilir.
  Tüm bunların dışında çalışma ortamıyla ilgili bazı problemlerde strese ve kişinin kendisini yaptığı işte mutsuz hissetmesine neden olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burnout (Tükenmişlik) sendromu Forum Tarih
Burnout Paradise Hilesi Oyun Hileleri 31 Mart 2010
Burnout Paradise Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 4 Aralık 2009
Burnout Paradise : The Ultimate Box 2009 [X360/RegFree/2009] Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 17 Şubat 2009
Burnout Paradise'ın Ultimate paketi yalnızca PC'ye gelecek Oyun Haberleri 19 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş