Burhan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Burhan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Burhan Köyü - Burhan Köyü Hakkında - Burhan Köyü Tanıtımı - Burhan Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: KARAMAN


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  547

  1997
  513


  İle Uzaklığı:
  23 km

  İlçeye Uzaklığı:
  23 km


  Tarihi


  Burhan köyü bir Avşar köyüdür. İçel'in Burhan köyünden gelen Avşarlar, yine İçel'den gelen Akdamlı Avşarlarıyla birlikte köye yerleşmişlerdir.

  Köyün adının kaynağına gelince; Burhanlı, Dulkadır (Maraş) yöresindeki en büyük boy olan İmanlı Avşarının bir koludur. Burhanlılar, İmanlı Avşarının diğer kolları gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yerleşmiş, önemli kolları da Anadolu’nun muhtelif yerlerine dağılmıştır. Bu cemaatin bir kısmı Boz-Ulus Türkmenlerine dahil olmuştur. Burhanlıların bazı kolları Bozulus ile birlikte Doğu Anadolu'da yerleşmiştir. Batıya doğru göç eden kısımları ise özellikle İçel’de yerleşmiştir. Nitekim Tarsus yöresinde Varsaklar arasında Erdene Beğ Dodurgası taifesine tabi Burhanlı cemaati bulunmaktadır. Daha batıya giden bölükler ise Saruhan’da eşkıyalık hareketlerinde bulunmuş ve çevre illerde iskana tabi tutulmuştur. Karası (Balıkesir-Çanakkale) bölgesindeki Burhanlılar, 1864’ten itibaren kesin olarak yerleşti. Nitekim 19. Yy’ın ikinci yarısında Batı Anadolu’da bulunan ve bölgedeki Türk boyları ile ilgili bir çalışma yapan Rum asıllı Dr. Çakıroğlu’nun listesinde Burhanlıların Bursa vilayetinde yaşadıkları belirtilmiştir. Bu cemaat Osmanlı belgelerine göre Adala – Saruhan, Adana, Aksaray, Alanya, Alaşehir, A-namur, Ayasuluğ, Aydın, Biga, Denizli, Ermenek, Eşme, Gülnar, Günyüzü, Güzelhisar – Aydın, Hamit, Hasandağı yaylağı, İçel, İshaklı – Akşehir, İz-mir, Karaman, Karıtaş ve Sinanlı – İç-El, Kaş, Kızılhisar – Sığla, Konya, Kula, Kütahya, Maraş, Mut, Nevşehir, Saruhan, Seferihisar, Selinti, Silifke, Siverek, Tarsus, Teke ve Uşak’ta yerleşmiştir.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - foterlı
  1999 -ibrahım
  1994 - kutmemet
  1989 - kıraz  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon su an calismalar baslamistir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi var dir ama saglik personeli hukumet tarafindan atanmiyor . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl vardir vardır. camimizin altinda morg faaliyete gecmistir .

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burhan Köyü Hakkında Forum Tarih
Burhaniye Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Burhaniye Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Burhaniye Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Burhaniye Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Burhan Köyü Hakkında Bilgi Gemerek Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş