Burgudere Köyü Palu Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Burgudere Köyü Palu Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  burgudere köyü bilgileri - burgudere köyü tanıtım - burgudere köyü resimleri  Burgudere, Elazığ ilinin Palu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Elazığ ili Palu ilçesine bağlı ve eski adı Ekrek (ekrag) olan bu köy, 1990 li yillarda "Burgudere" olarak degistirilmiştir. 1991 yilinin sonuna kadar bu köyde en az 300 kişi yasamaktaydı. 1991 yilindan sonra PKK ve Güvenlik Güçleri arasindaki mücadelelerden dolayi tüm köylüler, bu köyü bosaltmak zorunda kalmistir. Ve Köy bosaltıldiktan sonra, tamami yakilmistir. Köyde kalan evler dışında Camii, Saglik Ocagi, Köy Okulu harabe olarak kalmistir. (Ayrıca Köy'de karakol binası da mevcut olup, bu karakol PKK militanları ile Asker arasındaki şiddetli çatıma neticesinde kullanılamaz hale gelmiştir)

  2000/2001 yillarina dogru zorla göc ettirilen köylüler, Burgudere´ye tekrar geri dönmeye baslamistır. Köyde 2009 tarihi itibariyle sürekli ikamet eden hane sayısı 10 u geçmiştir. Son zamanlarda baraj yapilabilmasi icin Ekrek dahil 3 köyün bosaltilmasi ve karsiliginda, arazi değerinin nakden verilmesi yetkililerce karara bağlanmıştır. Bu durum Köy'e dönüş çabalarını önemli derecede zedelemektedir.

  Bu Köy, Kürtçe'nin Zazaca (Kırdki-dımili-Kırmançki) lehçesini konuşmaktadır.

  Palu'da nüfuz alanı son derece geniş olan bir köydür. Palu ilçesinde bu köy için "aşir" denmektedir. Bunun nedeni ise Ekreklilerin büyük bir çoğunluğunun ticaretle uğraşması ve kavgacı bir yapıya sahip olmasıdır. Buna kanıt olarak; Akdağ, yani Zazaca Ko Spi olarak isimlendirilen dağ'daki yaylaların (Şarık Şiwan) bu köyün kontrolünde uzun süre kalabilmesidir. Çünkü çevrede birçok köy olmasına rağmen Ekrek bu bölgeyi elinde tutmuştur. (Büyüklere göre, bunun için de Xeylan Köyü ile savaşılmış ve Xeylanlılar Akdağın yamaçlarına kadar sürülmüştür)

  Ekrek köyü Murat Nehri'nin kenarında olup, doğa harikası olan bir yerdir. Köyün bir mezrası da Şehpiran'dir.

  Köyün Şeyh Sait'in dedesi olan Şeyh Ali'nin yerleştiği ve evlendiği bir köydür. Bu anlamda Palu şeyhleri, bu köye büyük bir önem vermektedirler. Hatta Şeyh Sait'in torunları Abdulmelik Fırat ve Ali Rıza Septioğlu Ekreklilere "dayı" olarak hitap etmektedirler. Bu çerçeve de Ekrek, devlet nezdinde adı kırmızı harflerle yazılı bir köydür.

  Köyün geçmişi en yakın tarih itibariyle en az 350 yıl'a dayanmaktadır. Daha evvel Ermenilerin de köy cıvarında yaşadıkları ileri sürülmüştür.

  Bu köy, çömlek yapımından dolayı Ekrag-e Deza olarak da bilinmektedir. Elazığ-Bingöl-Diyarbakır ve Muş'ta bu köyü bilmeyen hemen hemen yoktur.

  Burgudere köyü, bütün dayatmalara rağmen korucu olmayı kabul etmemiştir.

  Zazaca'da "Ekrag" kelimesinin anlamı, Arapçada Kürtler için kullanılan "Ekrad" kelimesi ile aynıdır. Sadece şive kaynaklı olarak kelimenin sonundaki "d" harfi "g"ile değiştirilmiştir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Elazığ iline 107 km, Palu ilçesine 35 km uzaklıktadır.

  köyde bulunan su kaynagi tüm dertlere sifadir diye biliniyor
  ekrege giden herkes o suyu icdigind e kendini rahat hissediyor..

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 45
  1997 228
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burgudere Köyü Palu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş