Burdur SUSUZ KERVANSARAYI

'Burdur Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Burdur SUSUZ KERVANSARAYI konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SUSUZ KERVANSARAYI

  Anadolu selçuklu devri XIII.yy. kervansaraylarındandır. Bucak İlçesi Susuz Köyündedir. Susuzhan, kareye yakın dikdörtgen bir plana sahiptir. Beş neflidir. Orta nef yüksekçedir. Ortasında bir kubbe vardır. Hanın göze batan önemli yeri batı tarafındaki cephede tak şeklinde giriş kapısıdır. Kapı katının yan söve kanatları çeşitli geometrik desenlerle boş yer bırakılmaksızın bezenmiştir.

  [​IMG]

  Mukarnaslı giriş nişinin üzerinde geometrik oyma süslü iki kabartma rozet motifi vardır. Bu nişin iki yanında yalancı sütunlar üzerinde yükselen ve kemer şeridinde yılan tasvirleri bulunan iki küçük niş daha vardır. Bunların alınlığında ise iki ejder başı vardır. Hanın beden duvarları dıştan payelerle desteklenmiştir. Tonoz örtü sistemi kesme taşlardan sivri kemerler üzerine yani tonoz kaburgaları üzerine oturtulmuştur. Hanın içinin ışıklandırılması dıştın içeriye genişleyen dikdörtgen pencerelerle sağlanmıştır.
  Mülkiyeti vakıflara aittir. Antalya-Burdur yolu üzerinde Evdir Han, Kırkgöz Han’dan sonra Susuz Han üçüncü, İncir Han da dördüncü konaklama yeridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burdur SUSUZ KERVANSARAYI Forum Tarih
Susuz Köyü Bucak Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Susuz Kervansaray-Burdur Burdur Tanıtımı 28 Ocak 2010
2017 Burdur nüfusu Burdur Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Burdur nüfusu kaçtır? Burdur Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Burdur Nüfusu Burdur Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş