Burdur MİLİAS Antik Kenti

'Burdur Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Burdur MİLİAS Antik Kenti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Burdur MİLİAS Antik Kenti

  Milias örenyeri, Kocaaliler Nahiyesi sınırları içinde olup,Kocaaliler ile mahallesi Gökalan arasındadır.Kocaaliler’den Gökalan’a giderken rampanın bitiminde güneye doğru patika yoldan yokuş yukarı yaya olarak varılır. Milias Örenyeri; Toroslar arasında kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan, üzeri makilerle kaplı, kartal yuvası gibi çevreyi gözetleyen, doğal bir tepe üzerindedir.
  [​IMG]
  Örenyeri’nin çoğu yerinde tepecikler gibi fırlayan kayalıklara yapılar dayanarak yapılmışlardır. Çoğu kez yapının temellerinin bir kısmını kayalar oluşturmuştur; Örneğin Tiyatro da bunlardan biridir. Yer yer sivrilen kayalıklar arası surlarla kapatılmış müstahkem, stratejik yönden ulaşılması güç, küçük bir antik kenttir. Şehir ortasındaki tiyatronun oturtulduğu kayalık; şehri güney ve kuzey olarak adeta ikiye bölmektedir. Belli yapıları; iç içe kaleler, surlar, tiyatro, hamam, meskenler, yıkılmış ve çoğu yeri kazılmış mezar anıtları ve tapınaklardır.
  [​IMG]


  Ören yerinin il merkezine çok uzak, yerleşim yeri dışında, engebeli ve çalılılarla kaplı oluşu kaçak kazıların durmadan devam etmesine neden olmaktadır.
  Görünürdeki yapı ve bulgular, tarihinin Helenistik dönem öncesine kadar indiğini göstermektedir. Kremna gibi bu şehir de Aksu vadisine hakim bir tepe üz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burdur MİLİAS Antik Forum Tarih
2017 Burdur nüfusu Burdur Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Burdur nüfusu kaçtır? Burdur Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Burdur Nüfusu Burdur Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Burdur Nüfusu Kaçtır? Burdur Tanıtımı 29 Ocak 2013
2013 Burdur Anadolu Liseleri Taban Puanları Liselerimiz 25 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş