Burdur HALI VE KİLİMCİLİK

'Burdur Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Burdur HALI VE KİLİMCİLİK konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HALI VE KİLİMCİLİK

  İlimizde yakın zamanlara kadalen önemli geçim kaynağı halı dokumacılığıydı. Bilhassa tarım arazisi az olan ve şehirde oturanların rağbet ettiği bir geçim kaynağıydı. Belli günlerde halı pazarı kurulurdu. Halılar bu pazarlarda üretici ile tüketicinin karşılıklı buluşması şeklinde, canlılığını yitirmeden yakın zamanlara kadar devam etmiştir. Makine halıcılığının getirdiği ucuz işçilik ve pratiklik el halıcılığına darbe vurmuştur.
  [​IMG]

  Bölgenin turizm faaliyetlerinin içinde olması halıcılığın geliştirilmesine müsait ama, bilhassa Antalya ve civarında dokunan "Döşeme altı" tipi halılar daha çok rağbet görmektedir. Bunun neticesinde Burdur'un Antalya'ya yakın olan bölgelerinde (Kocaaliler) turistlere yönelik kök boyaların kullanıldığı küçük ebatta halılar dokunmaktadır. Burdur'un bilhassa köylerinde kök boyalarla boyanmış olarak dokunan kilimler halılara nazaran daha şanslı durumdalar. Geçim kaynağının yanı sıra günlük kullanım aracı olmasından dolayı ihtiyaca binaen hemen hemen her evde kullanılan bu kilimler yün veya kıldan dokunmaktadır.
  Geleneksel Türk motiflerini taşıyan kilimlerin yanı sıra Heybe, Tuz Torbası, Kur'an Çantası, Seccade, Sofa Altı ve Divan Yastığı da yapılmaktadır. Burdur'da dokunan kilimlerin içinde en ünlüsü Yeşilova Kilimleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burdur HALI KİLİMCİLİK Forum Tarih
Halıcılar Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
2017 Burdur nüfusu Burdur Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Burdur nüfusu kaçtır? Burdur Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Burdur Nüfusu Burdur Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Burdur Nüfusu Kaçtır? Burdur Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş