Burcukaya Köyü Ahlat Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Burcukaya Köyü Ahlat Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahlat Burcukaya Köyü Bilgileri - Burcukaya Köyü Hakkında - Mezik Köyü - Burcukaya Köyü Tanıtımı - Burcukaya Köyü Resimleri  Burcukaya ,Bitlis Ahlat ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AHLAT

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:99km

  İlçeye Uzaklığı:30km

  Rakım:1850 m

  Nüfus:
  4400
  1997:0

  Tarihi
  1914 rus işgalinden önce ermenilerin yaşadığı köyde kurtuluş savaşından sonra köy ozaman dört kardeş olan [mamolar} yani ahmet mehmet abdurrezzak ve yusuf altılar kardeşler tarafından yeniden işa edilmiş ve kurulmuş tur daha sonra 1930 ve 1935 yıllarında irandan ulkmize sığınan çoğu [celali} aşiretine mensup kişiler yerleştirilmiş lerdir 1990 dan sonra köy hızla göç vermiş bu kölülerin büyük bir kısmı istabula yerleşmişlerdir. eski adı yani ermenice adı MEZİK olan bu köy daha sonra burcukaya olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  Tipik bir serhat köyüdür ayrıca tarih öncesi ve sonrasına dayanan kalıntılara sahip bir köy. köyde iki tane kilise mevcut şu anda yıkılmış ve harabe halindedir.köyün ortasından geçen yüksekliği 20-25 metreye yakın yaklaşık 1 km uzunluğunda iki kanyon mevcuttur. bu kanyonlarda farklı şekillerde yapılmış mağaralar mevcuttur.köy halkının yaptığı kazılarda çok sağlam ve büyük bina temellerine ratlanmıştır ve bir çok insan bu temeller üzerinden kendi evini inşa etmiştir.nufus çeşitli nedenlerden dolayı oldukç azalmış ve yüzde 75 köyden göç etmek zorunda kalmıştır. Bitlis iline 99 km, Ahlat ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Orhan GÜL

  Altyapı bilgileri

  köyde ilköğretim 5'e kadar eğitim verilmektedir. 4 tane sınıf öğretmeni 1 tane anasınıfı öğretmeni bulunmaktadır. sınıf öğretmenleri: özlem özdamar, elif mandacı, abdulkadir dündar, mustafa çataltaş'tır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Burcukaya Köyü Ahlat Forum Tarih
Burcukaya İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Ağustos 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş