Bunlarda yararlı bakteriler

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bunlarda yararlı bakteriler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bunlarda yararlı bakteriler

  Araştırmacılar bakterilerin sağlığınız için önemli olduğuna inanıyorlar. İyi bakterilerin şeker hastalığından astımdan koruduğunu immün sisteminin işleyişine yardım ettiğini ve hatta gırtlak kanserine karşı da koruyucu rol oynadığını belirten bilimadamları önemsiz hastalıklarda sık sık kullandığınız aşırı antibiyotiğin ise iyi bakterilerin kökünü kazıyabildiğini ve obezite oranlarının artmasına neden olabileceğinin de altını çizen araştırmacılar iyi bakterilerin sağlıklı kalmanıza yardımcı olmaları için yapabileceklerinizi şöyle açıklıyorlar:

  Zayıf kalmak: Cornell Üniversitesi'nde görevli bilimadamlarına göre aşırı kilolu insanların sindirim yolundaki bakteriler farklı bir karışım halinde bulunuyorlar. Bakteriler tam tahıllı gibi karmaşık karbonhidratların hazmedilmesine yardım ediyor. Bağırsaklarda iki tür bakteri (Firmicutes ve bacteriodetes) temel rol oynuyor. Bacteroides zarları sfingolipidleri içeren nadir bakteriyal organizmalardandır. Bacteroides türleri bağırsakta koloni oluşturan potansiyel patojenleri ayrı tutuyor böylece ev sahibine faydalı oluyorlar. Bu bakteri zayıf insanlarda daha hakim orandadır. Aşırı kilolu insanlarda ise Firmicutes yüzdesi daha yüksek.

  Şeker hastalığını önlemeye çalışma: Geçen yıl Nature dergisinde yayınlanan ve Chicago Üniversitesi'nde yapılan araştırmada sağlam bağırsak bakterisine sahip olmanın farelerde genetik olarak şeker hastalığı gelişimini önleyebildiği belirtiliyor. Aynı tip bağırsak bakterisinin insanlarda şeker hastalığını önleyip önlemediği ise henüz tam olarak aydınlatılamadı.

  İlaçların etkisini artırabilirsiniz: 2008 yılında Londra'da Imperial College'taki araştırmacılar yüksek oranda belirli bağırsak bakterisine sahip olanların asetaminofeni (Parasetamol türevi bir analjeziktir. Analjezik ve antipiretik etkileri aspirininkine benzer ancak antiinflamatuar etkisi zayıftır. Tylenol'un aktif içeriği) daha yavaş metabolize ettiklerini buldular. Araştırmacılar bağırsak bakterisi popülasyonlarının ilaçları daha etkili yapmak ve yan etkilerini önlemek için bilinçli olarak yönlendirilebileceğini açıklıyorlar.

  Enfeksiyonu önleme: İyi bakteri katmanları bizi kötü olanlardan koruyor gibi görünüyor. Büyük klinik deneyler penis üzerinde yaşayan bazı tür bakterilerin sünnet yoluyla ortadan kalkmasının HIV'in taşınma olasılığını düşürdüğünü gösteriyor.

  Bakteriler iyileştiğinizi gösteriyor: Geçtiğimiz Kasım ayında Nature dergisinde yer alan ve UC-Davis Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışmada cilt yüzeyinde yaşayan belirli bakterilerin cildi önemsiz kesiklerden ya da çürüklerden kaynaklanan iltihabı önleyen bir kimyasal ürettiğini belirttiler. Kesik bakteriyal tabakanın alt katına geçerse cildiniz şişecektir. Egzema gibi deri hastalıklarında bilimadamları bu sistemin bozulabileceğini ve karmakarışık olabileceğini tahmin ediyorlar.

  Gırtlak kanserini önleme: Helikobakter pilori mide ve oniki parmak bağırsağının çeşitli alanlarında yerleşen bir bakteridir. Mide ülserinin temel nedeni olan bakteriyi doktorlar antibiyotikle imha ediyorlar. Fakat bunun yanında H.pylori bakterisinin faydalı etkisi de bulunuyor. Epidemiyolojik verilere ve laboratuar çalışmalarına göre bu bakteri sizi reflü hastalığı ile gırtlak kanserinin bazı türlerine karşı koruyor.

  Alerjilere karşı korunma: Michigan Üniversitesi'nde görevli mikrobiyolog Gary Huffnagle tarafından yapılan araştırmaya göre bağırsak bakterileri antibiyotikler tarafından bozulan farelerde alerji görülme riskinin daha fazla olduğu bulundu. Bir teoriye göre immün sistemi toksinleri ortadan kaldırmak için bağırsak bakterilerini kullanıyor. Bu sistem bozulduğunda ise allerji ortaya çıkıyor.

  Alıntı..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bunlarda yararlı bakteriler Forum Tarih
Bunlarda Şirin Bebekler Çocuk - Bebek Resimleri 29 Mart 2010
Burak Kut Bir Sürü Var Bunlardan Şarkısı Yerli şarkı sözleri 27 Aralık 2009
Yeni BunLarda :)) Avatar Resimleri 16 Eylül 2009
Bunlarda Emocuklar:)) Komik Resimler 22 Nisan 2009
Bunlarda GüzeL : ) (nick) Msn nickleri Güzel Nickler 14 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş