Bulutoğlu Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bulutoğlu Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulutoğlu Köyü Merkez Bilgileri - Bulutoğlu Köyü Hakkında - Bulutoğlu Köyü Tanıtımı - Bulutoğlu Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 1032 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46000
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Bulutoğlu, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün adını ilk yerleşen eski insanlardan HASAN BULUT koymuştur. önceleri bir karara varamamışlar,köyde yaşayan gürbak bulut ve diğerleri akraba olduklarından köyün en yaşlısı ve sözüne itibar edilen hasan bulut(rahmetli) 'un isteği ile köye buluroğlu ismi verilmiş. Köyde yaşayanların genel özelliği gereği "büyüğünün sözüne karşı gelmeme " özelliğinden kimse itiraz etmeyince HASAN BULUT UN İSTEDİĞİ OLMUŞTUR.Yani köyün ismi bulut soy isminden gelmektedir.

  Kültür

  Köyüde tipik metehan(oğuz kağan) oğullarıdan bozoklar - yıldızoğulları -avşar boyu- gelenekleri gözükür.Ataya saygı,zalime kafa tutar mazluma dokunmaz.Köyde DADALOĞLU bu yüzden sevilir galiba.Köyde Anadoluda gözüken kız isteme ,nişan ve düğün geleneği hala uygulanmaktadır.flört kelimesi köye hiçbir zaman girememiştir.düğünler tohum gavut ismi verilen kurbanlığın kız evine gitmesiyle başlar.davetliler düğüne yol adı verilen davet etme metodu ile çağırılır.cuma günleri düğünde çiğ köfte yuğurma günüdür.cumartesi davetlilere düğün yemeği yedirilir ve davul zurna eşliğinde eğlendirilir.düğünlerde ayrıca ödüllü güreş müsabakası düzenlenir.düğüne hedefe kurşun sıkılması ve gece sinsini ateşi ile devam edilir.köyün gençleri gece ceyhan nehri üzerinde bulunan güvercinlik bölgesinde (yada menzelet barajı kenarı) kazan kazan tavuk pişirerek eğlenceye eğlence katar.pazar günü davul zurna eşliğinde gelin getirilir ve akşama en yakın akrabalara yemek verilmesi ve nikah kıyılması ile düğün biter. Köylülerin en övünülecek tarafı başkasının namusuna göz dikmemesidir.Köy mesirealanı açısından uygun konumda olmasına rağmen yabancıda olsa içkili alem köy sınırları içerisinde yapamamaktadır.ayrıca köyde hala dini bayramlara gösterilen hassasiyete büyük özenti ve saygıyla devam edilmekete..büyüklerin elinin öpülmesi küçüklerin sevindirilmesi.hasta ziyaretleri ve taziye adetleri bütün canlılığı ile köyde hala yaşatılmaktadır.köyde yemek adetleri olarak maraş yöresinde yaygın olan mercimek köftesi- somak turşusutarhana çorbası, TİRŞİK ,HEDİK , KELLE PAÇA ,cılbır,söğürme,sirke turşusu ,bulgur pilavı,kuru fasulye, yaprak sarması,dolma,içli köfte,kavurma,......v.s en yaygın yemeklerdir.Köyde bağcılıkta yaygın olduğundan pastık,kuru üzüm..... vs. gelişmiştir.Buluoğlu ile ilgili daha geniş bilgi için:google'de bulutoğlu-kapı yazıp arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.yada google de Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.

  Coğrafya

  Bulutoğlu Köyü ile ilgili daha geniş bilgi için:google 'de bulutoğlu-kapı ya da Teberik-46 yazıp ulaşabilirsiniz.
  Kahramanmaraş merkezine 13 km uzaklıktadır;ayrıca köye bağlı güvercinlik ve menzelet barajı doğa güzellikleri bulunmaktadır ayrıca kılavuzlu barajında su tutulmaya başlanmasıyla yepyeni bir mesire alanına daha sahip olacaktır.eski kayseri yolu üzerindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber köyün geniş bir coğrafyaya yayılması dolayısı ile kavkırt (gafrut) obası bozulmuş karasal iklim etkisi altındadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1032
  1997 1033

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa,bağcılık çok azda olsa arıcılık dayalıdır.ve birde kamyonculuğa bağlıdır.çok gelişmiş olmamakla beraber balıkçılıkta yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - hüseyin palabıçak
  2004 - hüseyin palabıçak
  1999 - isa karabacak
  1994 - mehmet gürbak
  1989 - mehmet gürbak
  1984 - mehmet gürbak

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulutoğlu Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş