Bulumia Nervosa (Kusma Hastalığı)

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bulumia Nervosa (Kusma Hastalığı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulumia Nervosa

  Bulumia nervosa (kusma hastalığı) bir abur cubur seansından sonra yani fazla yemekten sonra kişininistemediği fazla kalorilerden kurtulmak için kusma yolunu seçtiği bir hastalıktır. Abur cubur yeme seansları kişiye göre değişir. Ancak bir kerede 1000 kaloriden 10 000 kaloriye kadar çıkabilir. Bu kalorilerden kurtulmak İçin hasta ya kusar ya da laksatif kullanır. Bir de zayıflama hapları alma aşırı egzersiz yapma ve bu yüzden aşırı yorgun düşme gibi yolları seçenler de vardır.

  Bulumikler de anoreksikler gibi kendilerinin güvenli bir ortamda yaşamadıklarını düşünürler. Yaptıkları herşeyi balarını rahat ettirmek için yaparlar ve duygularını sürekli saklarlar. Yemek bu kişilerin tek güven kaynağıdır. Ayrıca kusma işlemi burada tıpkı ağlama bağırma ya da öfke duyma gibi bir tür duyguların dışavurumu olarak da algılanabilir.

  Bu hastalık bazen rejime başladıktan sonra ortaya çıkabilir. Rejim sırasında örneğin hasta tatlılara duyduğu aşırı iştahla kendini tutamayıp bunları tüketir sonra pişman olarak kusmayı dener. Yaptığını kendi de anlamlandıramayıp bir içine kapanış yaşayan hasta bunu alarından da gizlemek ister. Bu yüzden aileler hatta eşler bile yıllarca bu durumdan habersiz kalabilir. Bulumia nervosa'da da zayıflama pek görülmez. Tıpkı anoreksia'da olduğu gibi bulumia da ergenlik döneminde başlar. Bu durum çoğunlukla kadınlarda görülse de erkeklerde de rastlabilir

  Yetkililer “Özellikle genç kızlar beğenilen ince bir vücuda sahip olma isteğiyle bilinçsizce ve kontrolsüzce çevreden duyduğu çok düşük kalorili zayıflama diyetlerini uygulayabiliyor. Ancak bu durum büyüme ve gelişmede duraklama adet yaşında gecikme adet düzensizlikleri iskelet sisteminin gelişiminde anormallik gibi pek çok sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabiliyor” şeklinde konuştular.

  Yetkililerden alınan bilgiye göre bilinçsizce yapılan sağlıksız zayıflama diyetleri şu sağlık sorunlarına yol açıyor:

  Baş ağrısı
  Konsantrasyon bozukluğu
  Yorgunluk
  Kalp ritminde bozukluk
  Tansiyon düşüklüğü
  Adet düzensizlikleri
  Kabızlık
  Kansızlık
  Ciltte kuruluk
  Saç dökülmesi.


  Bu diyetlerin bazal metabolizma hızının düşmesine neden olduğu
  diyet bırakıldıktan sonraverilen kiloların tekrar hızla alınması nedeniyle de bu kişilerin sürekli olarak zayıflama diyeti uygular hale geldiği uyarısında bulunuldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulumia Nervosa (Kusma Forum Tarih
Anoreksiya Nervosa Psikoloji 26 Eylül 2009
Bulimia Nervosa Psikoloji 26 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş