Bulgurluk Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bulgurluk Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Bulgurluk Köyü İmranlı - Bulgurluk Köyü Hakkında Bilgiler - Bulgurluk Köyü Resimleri

  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 28 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58980
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe İmranlı

  Bulgurluk, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Eski adı “Karlaş”tır. 1700 yılında “Keleş İsmail” tarafından kurulduğu söylenir.

  Kültür

  Yemekler:

  kesme çorbası(germiya bri)

  germiya gulluke

  Gulluk dağlarda ilkbaharda toplanan bir bitkidir.Gulluk temizlenir. Su kaynatılır.Gulluk suyun içine atılır.Biraz pişince bulgurla tuzu eklenir ve beraber pişirilir.Daha sonra süt ilave edilir ve kaynadıktan sonra indilir.

  puşuruk(un çorbası)

  Tereyağı eritilir unla beraber kavrulur.Su ve tuzu eklenerek kaynayıncaya kadar sürekli karıştırıkır. Kaynadıktan sonra on dakika daha pişirilir.

  kılora niyaz(kömbe)

  Un,tuz,süt ve tereyağı hep beraber yoğrulur. Altı hafif yağlanmış tepsiye koyulur.Tepsinin üstü sacla kapatılır.Önceden hazırlanmış közün(tezek közü) içine konur ve pişmeye bırakılır.

  zırfet

  Klora sire benzer.Kömbenin içi oyularak tepsi oluşturulur.Teeryağ ve sarımsaklı ayran buraya dökülür.

  üzüm böreği

  katmer

  ekmekaşı

  Köy lavaş ekmeği doğranır. Daha önce soğanla yağ kavrulur; tuz ve baharatlar atıldıktan sonra su,patates,et,mercimek vs. beraber pişer. Sonra yumurta çırpılıp içine konur. Pişince doğranan ekmeğin üzerine dökülüp yenir.

  mıhlama

  hevşık

  diğer sebze yemekleriyle pilavlar,dolmalar ve çorbalar

  KLORASÎR:

  Kılora sir bölgemizde bilinen ve yapılan bir yemektir. Bol tere yağı ile yapıldığı için masraflı bir yemek olarak görülür. Ve bundan dolayı önemli günlerde yapılır. Önemli bir misafirin olması halinde veya örneğin Hızır örücünün son gününde Hali vakti iyi olanlar tarafından yapılır. Yemeği yiyecek olan insan sayışma göre kepekli buğday unu önce elenir. Tuzu ayarlanmış su ile yoğrularak hamur yapılır. Üst taratma kızarması için yumurta ve salça karıştırılarak sürülür. Kabarmasın diye de bir yemek kaşığının ucu ile nakışlanır. Kömbenin hazırlanmasından sonra tandır tezekte yakılır. Yanan tezek köz haline gelinceye kadar tandırda iyice ısınmış olur. Daha sonra köz haline gelen tezek tandırdan bir kürekle dışarı çıkartılır. Kömbe beklemeye alındıktan sonra ayran ısıtılır içerisine sarımsak dövülerek konur. Beze sarılan kömbe bezden çıkarılır Bir tepsinin içerisine el ile doğranır. Üst üste bir piramit gibi yığılır. Sarımsaklı ayran tepesinden aşağı alta gelinceye kadar dökülür.Tereyağı bir tavaya konur. Kahverengine dönüşünceye kadar kızgın ateşte tutulur. Kızgın tereyağı bir yemek kaşığıyla kömbenin tepesinden dökülür. Taki kömbe konulan büyük tabağın kenarları göllenene kadar. Sonrada yenmeye başlanır.

  HELVA:

  Un daha önce eritilmiş tereyağına dökülür ve ateşte kızartılır. Sonra bazı yerlerde soğuk suya bazı yerlerde de kaynar suya çeker konarak şerbet yapılır. Bu şerbet kızartılmış una dökülür. Macun halim alana kadar ağaç bir kaşıkla karıştırılır. Ve ateşten indirilir. Servise hazır olan helva bazen sıcak bazen de soğuduktan sonra yenir.

  HAŞIL:

  Gırık tıpkı kılora sir gibi bol tereyağı ile yenen bir yemektir. Hazırlanışı şöyledir. Tencereye bir miktar su konur. Ve kaynatılır. Suya yemeği yiyecek kişi sayışma göre bulgur konur. Tuzu ayarlanır. Ve kaynatılır. Bir defa kaynatıldıktan sonra üzerine un ilave edilir. Tencerenin dibi tutmaması yani yapışmaması için tahta bir kasık ya da oklava ile karıştırılır. Kısık ateşte yaklaşık yarım saat karıştırılarak pişmeye bırakılır. Piştikten sonra büyük ve geniş bir tabağın içine konulduktan sonra içi oyulur ve kızartılan tere yağ ile doldurulur.

  KAVUT:

  Yıkanmış buğday ateşte kızdırılmış saç üzerinde kavrulur. Buna Bijerik (Kavurga) denir. Kavrulmuş buğday el değirmeni (Distar) ile öğütülür. Daha sonra tereyağı ile kavrulur. Tereyağı başka bir kapta eritilir. Bir miktar tuz ve su katılır. Buna öğütülmüş kavut ilave edilerek karıştırılır. Bir macun halini alan kavut ekmek ile ya da ekmeksiz olarak yenecek şekilde servise hazır olur. Kavutun birde armuttan (hermi ) yapılanı vardır.

  AŞURE ÇORBASI(GERMİYA YEMİŞ):

  12 İmamlar adına düzenlenen bu çorba on iki çeşit yemek maddesi içerir. Bunun için önce su kaynatılır ve tuzu ayarlanır. Akşamları suya konmuş ve yumuşamış yarma (dan) bunun içerisine konur. Bir müddet kaynamaya bırakılır. Daha sonra nohut, kuru fasulye, üzüm, ceviz, fındık, fıstık, çir, incir, dut ve şeker karıştırılarak pişirilir. Bu yemek genellikle muharrem ayında cenaze kurban ve düğün yemeği olarak yenebilir.

  MADIMAK:

  Tıpkı ıspanak gibi hazırlanır. Mardimelax önce toplanır. Yıkanır ve yabancı otlardan temizlenir. Başka bir kapta yağ eritilir, Pastırma ya da kıyma olarak kısa müddet kavrulur. İçerisine merdimelax konur. Kısık ateşte bir müddet kavrulduktan sonra suyu ve tuzu ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Ateşten indirilir ve servis yapılır.

  AYRAN ÇORBASI

  Su kaynatılır. Tuz ve bulgur ilave edilir. Bir müddet kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilir. Ve soğumaya bırakılır. Üzerine dövülmüş sarımsak katılmış ayran dökülür ve servis yapılır.

  PANCAR:

  Kök pancarının toprak üstündeki yeşil yaprakları kesilir yıkanır , doğranır ve kaynatılır. Daha sonra suyu sıkılır. Üzerine yumurta kırılarak yağ da kızartılır. Yufka ekmek ile yenir.


  Gelenekler:

  KAĞNI (ÖKÜZ ARABASI) TEŞİ HEYBE(HEKİP) KEJİ
  Coğrafya

  Sivas iline 109 km, İmranlı ilçesine 5 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 28
  1997 36
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - D.Kamber Kaya
  2004 - D.Kamber Kaya
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bulgurluk Köyü Hakkında Forum Tarih
Bulgurluk Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Bulgurluk Köyü Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Bulgurluk İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş